Κεντρική Basket League Περιστέρι bwin Στρασβούργο – Περιστέρι 77-57: Κακή εμφάνιση και ήττα

Στρασβούργο – Περιστέρι 77-57: Κακή εμφάνιση και ήττα

panagiotis vasilopoulos peristeri strasbourg

Με ήττα έφυγε από τη Γαλλία το Περιστέρι, καθώς δεν τα κατάφερε κόντρα στο Στρασβούργο (77-57). Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησε καλά το ματς, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κάκιστη. Στην επίθεση δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και μοιραία υπέστη την ήττα από τους Γάλλους.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (7-6). Στο πρώτο δεκάλεπτο και η γαλλική ομάδα και το Περιστέρι ήταν αρκετά άστοχοι, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα (9-9).

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη άλλαξε ταχύτητα στο ματς και πάτησε γκάζι. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 και κατάφεραν να χτίσουν μία μικρή διαφορά (11-17). Οι Γάλλοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (13-17).

Το ξεκίνημα του Περιστερίου στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν καθόλου καλό. Το Στρασβούργο «μπλόκαρε» τους φιλοξενούμενους και με μικρό σερί 4-0 έφερε το ματς στα ίσια (17-17). Ο Χρήστος Σαλούστρος πρόσφερε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του και με τέσσερις πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα στο Περιστέρι (17-21). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι γηπεδούχοι απάντησαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ ύστερα από αρκετή ώρα (24-21).

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ (36-34). Ο Στίβεν Γκρέι ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, καθώς μέτρησε 13 πόντους (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το Περιστέρι συνέχισε να έχει προβλήματα στην επίθεση και το Στρασβούργο το εκμεταλλεύτηκε και διεύρυνε το προβάδισμα του (43-36). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς. Οι παίκτες του κόουτς Πεδουλάκη δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις επιθετικά και η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (51-41). Η ίδια εικόνα παρέμεινε μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά τα ηνία του σκορ (56-44).

Το Περιστέρι έδειχνε ανήμπορο να αντιδράσει και η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις (65-48). Οι φιλοξενούμενοι μετά από πέντε λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν σημειώσει μόλις πέντε πόντους και δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους γηπεδούχους (68-48). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Το Στρασβούργο διατήρησε το προβάδισμα του και πήρε τη νίκη με 77-57.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 36-34, 56-44, 77-57
Στρασβούργο (Τουοβί): Μπόχατσικ 21 (5), Καβαλίερ 8, Τζέφερσον 8 (2), Λανσντόουν 12 (1), Μόριν 9, Μόφορτ, Κόλσον 9 (1), Ιζούντου, Μέιλ, Ουανράιτ 10 (1)
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 3, Γκρέι 13 (3), Πέτεγουεϊ 16 (2), Σαλούστρος 4, Βασιλόπουλος 2, Αθηναίου, Κρόκετ 7 (1), Χάροου 2, Τζόουνς 6, Καράμπελας, ΜακΛικ 4, Σκορδίλης