Κεντρική Basket League ΑΕΚ Σολέ – ΑΕΚ 79-70: Πρώτη ήττα για την Ένωση

Σολέ – ΑΕΚ 79-70: Πρώτη ήττα για την Ένωση

aek sole

Την πρώτη της ήττα στο φετινό BCL γνώρισε στην Γαλλία η ΑΕΚ, χάνοντας από την Σολέ με 79-70. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρά το γεγονός ότι επέστρεψε από το μείον δέκα και είχε σε εξαιρετική κατάσταση τους Λάνγκφορντ (22π) και Μορέιρα (17π) δεν κατάφερε να φύγει με την νίκη-πρόκριση από την Γαλλία.

Κάθε άλλο παρά εύκολο μπορεί να χαρακτηριστεί το ξεκίνημα του αγώνα για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, αφού η γαλλική ομάδα ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 5 πόντους με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου (14-9). Η γαλλική ομάδα διατήρησε τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και κατάφερε να την διευρύνει για το 24-17.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην δεύτερη περίοδο και με αργά και σταθερά βήματα κατάφεραν να ψαλιδίσουν την διαφορά. Συγκεκριμένα, με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Μορέιρα (13π.) αλλά και τον Νίκο Ρογκαβόπουλο με τις δύο «βόμβες» του από τα6,75, κατάφεραν μα επιστρέψουν για τα καλά στο παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό (40-38), Μάλιστα,  ο Λάνγκφορντ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (40-40) και ο Νίκος Γκίκας με τρομερό buzzer Beater τρίποντο να βάζει την ΑΕΚ μπροστά (40-43).

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι τους 8 πόντους μετά από λέι απ του Ματσιούλις μετά από επτά λεπτά. (51-59). Ωστόσο, η γαλλική ομάδα έβγαλε αντίδραση στην συνέχεια και με ένα  σερί 7-0 κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στον πόντο (58-59).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και την διαφορά να μην ξεπερνά τα επίπεδα της μιας κατοχής. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 5 πόντους 4 λεπτά πριν το φινάλε (71-68), με τους Γάλλους ωστόσο να κάνουν ένα 6-0 σερί καθαρίζοντας το παιχνίδι με το τελικό 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70

ΣΟΛΕ: Φοφανά (8/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χρόβατ 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (5 ριμπάουντ), Κρομά 10, Στόκτον 14 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπλέικς 8 (2), Ντιαρά 2, Μακουντού.

ΑΕΚ: Γκίκας 10 (2), Λάνγκφορντ 22 (8/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Ματσιούλις 7 (1), Μορέιρα 19 (9/15 δίποντα, 1/1 βολή, 12 ριμπάουντ), Ζήσης (0/5 σουτ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιάνκοβιτς 4, Κατσίβελης 2, Μαυροειδής, Μόουζες, Ρογκαβόπουλος 6 (2).