Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης-Ζενίτ 79-72: Καθάρισε στο τρίτο δεκάλεπτο

Ρεάλ Μαδρίτης-Ζενίτ 79-72: Καθάρισε στο τρίτο δεκάλεπτο

llull

Άνετη νίκη για την Ρεάλ Μαδρίτης που επικράτησε με 79-72 επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Μετά από αυτή την νίκη οι Μαδριλένοι έφτασαν τις 8 νίκες σε 12 αγώνες στην διοργάνωση και προσπέρασε την ρωσική ομάδα στην βαθμολογία (7-4)

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο καθώς στην συνέχεια οι Ισπανοί έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και καθάρισαν το παιχνίδι. Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο πραγματοποίησε ένα τρομερό επιμέρους 23-11 στην τρίτη περίοδο βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γουόλτερ Ταβάρες, ο οποίος έκανε ότι ήθελε στις δύο ρακέτες τελειώνοντας το παιχνίδι με νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Αμπάλντε να ηγείται στο σκοράρισμα με 16 πόντους.  Για την Ζενίτ πρώτος σκόρερ ήταν ο Χόλινς με 15 πόντους, ενώ από 12 είχαν Ρίβερς και Πάνγκος.

Τα δεκάλεπτα:  24-21, 36-31, 59-42, 79-72

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 12 (2), Ρούντι (0/4 σουτ), Αμπάλντε 16 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Λαπροβίτολα 11 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντεκ 2 (4 κλεψίματα), Γκαρούμπα 2, Ταβάρες 11 (3/9 δίποντα, 5/5 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 6 (1/7 σουτ), Τόμπκινς 10 (1), Τέιλορ 9 (1).

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 12 (3/6 τρίποντα), Ζακάροφ 2, Πάνγκος 12 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Φριντζόν, Χόλινς 15 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τόμας 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπαρόν 8 (1/5 τρίποντα), Πούσκοφ 1, Ζούμπκοφ 3, Πόιθρες 6 (5 ρ

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…