Κεντρική Basket League Προμηθέας – Περιστέρι 75-58: Καθάρισαν Μίλερ και Αγραβάνης

Προμηθέας – Περιστέρι 75-58: Καθάρισαν Μίλερ και Αγραβάνης

miller promitheas peristeri

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Προμηθέας επικρατώντας με 75-58 επί του Περιστερίου στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος». Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε το προβάδισμα σε όλο το πρώτο μέρος, ωστόσο ο εκπληκτικός Ίαν Μίλερ με 9 συνεχόμενους πόντους στην τρίτη περίοδο και 20 συνολικά, και ο καθοριστικός Δημήτρης Αγραβάνης με τα τρίποντα του στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου χάρισαν στους Πατρινούς την νίκη.

Πολύ πιο συγκεντρωμένο ήταν το Περιστέρι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, και εκμεταλλευόμενο τις λάθος επιλογές του Προμηθέα στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 8-0 μετά από τρία λεπτά αγώνα με καλάθι του Κρόκετ. Ο Ίαν Μίλερ έσπασε το ρόδι για τους Πατρινούς με όμορφο μπάσιμο (2-8), ενώ λίγο αργότερα με το πρώτο του τρίποντο μείωσε σε 5-10, με τον Μάντζαρη να απαντά με το ίδιο νόμισμα (5-13).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους να βελτιώνονται αισθητά στην άμυνα και να βρίσκουν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο καταφέρνοντας να μειώσουν στο καλάθι (11-13), με τον Πέτεγουεϊ να διαμορφώνει το 13-17 του δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο δεν κατάφερε να ξεφύγει με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ τεσσάρων και 7 πόντων. Λίγο πριν την συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα ο Προμηθέας κατάφερε με τον Γιαννόπουλο να μειώσει στον πόντο (24-25), ενώ ακολούθησαν διαδοχικά τρίποντα από Πέτεγουεϊ και Γιάννη Αγραβάνη (27-28). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι την ανάπαυλα, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να φέρνει για πρώτη φορά το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο από τα 9 μέτρα (35-35) στο τελευταίο λεπτό.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά μπήκαν αποφασισμένοι να θέσουν τους δικούς τους όρους στο παιχνίδι στην επανάληψη, και κατάφεραν να τρέξουν ένα 7-0 σερί (42-35), με το Περιστέρι να απαντά με τους Μπουρούση και Μάντζαρη μειώνοντας στο καλάθι (42-40). Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα και τους Πατρινούς να παίρνουν πάλι αέρα 6 πόντων με λέι απ του Μίλερ (46-40).

Ο Αμερικανός μάλιστα με ένα φοβερό τρίποντο πάνω σε άμυνα έδωσε διψήφιο προβάδισμα στον Προμηθέα (51-40) φτάνοντας τους 9 συνεχόμενους πόντους (!). Οι Πατρινοί διατήρησαν την διαφορά κόντα στους δέκα πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (53-44).

Στην τέταρτη περίοδο την σκυτάλη από τον Μίλερ πήρε ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος με δύο συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (59-44) βάζοντας γερές βάσεις για την νίκη. Το Περιστέρι κατάφερε με συνεχόμενα τρίποντα να μειώσει στους 9 πόντους (65-56) τριάμισι λεπτά πριν το τέλος, με τουτς Πατρινούς να αντιδρούν άμεσα φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 75-58.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-35, 53-44, 75-58

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 2 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 14 (3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αθηναίου 6 (2), Γιαννόπουλος 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μίλερ 20 (5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Γκραντ 4 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης 3 (1), Αγραβάνης Γ. 9 (1/4 τρίποντα), Χριστοδούλου 2, Ραντίσεβιτς.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): ΜακΛιν 4 (2/9 σουτ), Τζόουνς 6 (5 ριμπάουντ), Κρόκετ 2, Γκρέι 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 11 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέτεγουεϊ 12 (2/7 τρίποντα), Μπουρούσης 7 (2/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος 4 (0/5 τρίποντα), Χάροου 5 (1)

ΕΣΑΚΕ: Αλλαγή στο Λαύριο – Καρδίτσα

Ο ΕΣΑΚΕ ανακοίνωσε την αλλαγή της ημέρας του αγώνα ανάμεσα στο Λαύριο με την Καρδίτσα. Ο Ε…