Κεντρική NBA NBA: Τα αποτελέσματα της βραδιάς, άποντος ο Ποκουσέφσκι (vids)
NBA

NBA: Τα αποτελέσματα της βραδιάς, άποντος ο Ποκουσέφσκι (vids)

pokusefski1

Το ματς της βραδιάς στο NBA έγινε στο Πόρτλαντ, με τους Μπλέιζερς να επικρατούν στην παράταση των Ρόκετς με 128-126 και πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Χιούστον κατέβηκε μόλις με εννιά παίκτες στην πρεμιέρα της, καθώς υπάρχουν παίκτες σε καραντίνα, ωστόσο λίγο έλειψε να πάρουν μία μεγάλη νίκη κόντρα στους Μπλέιζερς, λυγίζοντας στις λεπτομέρειες.

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ έκανε «όργια», καθώς πέρα από τους 44 πόντους (9/16 τρίποντα) και τις 8 ασίστ του, είχε και το σουτ της νίκης για τους Μπλέιζερς με 6,3’’ να απομένουν.

Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 44 πόντους και 17 ασίστ, αλλά ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον έκλεψε την πάσα του στην τελευταία επίθεση.

Από την πλευρά τους, οι Θάντερ του Ποκουσέφσκι νίκησαν με 109-107 τους Χόρνετς, με τον πρώην άσο του Ολυμπιακού να κάνει το επίσημο ντεμπούτο του στο ΝΒΑ.

Ανήμερα των 19ων γενεθλίων του, ο Σέρβος φόργουορντ δεν μπόρεσε να κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του, μένοντας άποντος με 0/6 τρίποντα σε 11 λεπτά συμμετοχής. Είχε, όμως, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Μέμφις Γκρίζλις-Ατλάντα Χοκς 112-122
Ντιτρόιτ Πίστονς-Κλίβελαντ Καβαλίερς 119-128 (101-101, 112-112)
Γουάσινγκτον Γουίζαρντς-Ορλάντο Μάτζικ 120-130
Νιου Γιορκ Νικς-Φιλαδέλφεια 76ερς 89-109
Σάρλοτ Χόρνετς – Οκλάχομα Θάντερ 107-109
Σικάγο Μπουλς-Ιντιάνα Πέισερς 106-125
Σαν Αντόνιο Σπερς-Τορόντο Ράπτορς 119-114
Γιούτα Τζαζ-Μινεσότα Τίμπεργουλβς 111-116
Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Χιούστον Ρόκετς 128-126 (113-113)
Σακραμέντο Κινγκς-Φίνιξ Σανς 106-103

Μαγικό φινάλε και 2-0 οι Νικς με απίθανη ανατροπή

Φινάλε με δύο τρίποντα και 2-0 οι Νικς. Άλλη μια επική ματσάρα παρακολουθήσαμε στο Madison…