Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Χίμκι 87-74: Συνεχίζει ακάθεκτη στο κυνήγι της πρωτιάς!

Μπαρτσελόνα – Χίμκι 87-74: Συνεχίζει ακάθεκτη στο κυνήγι της πρωτιάς!

pierre oriola fc barcelona eb20

Ακάθεκτη ακολουθεί την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο κυνήγι της πρώτης θέσης της Ευρωλίγκα η Μπαρτσελόνα, αφού επικράτησε με 87-74 επί της Χίμκι φτάνοντας τις 11 νίκες στην διοργάνωση. Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Μίροτιτς (24π) και Καλάθη (12 ασίστ) έφτασαν στην νίκη.

Σε ρόλο οδηγού μπήκαν από την αρχή του αγώνα οι Καταλανοί, καθώς κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, με τρίποντο του Μίροτιτς (22-15). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνέχισε να υπερέχει απόλυτα, καταφέρνοντας να φτάσει σε διψήφια επίπεδα το προβάδισμα της με τον Χίγκινς (27-17), με τους Ρώσους να μειώνουν στο 32-25 του δεκαλέπτου.

ΟΙ φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να φέρουν το παιχνίδι σε απόσταση τριπόντου για αρκετή ώρα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Καταλανοί ανέβασαν στροφές στα τελευταία λεπτά και έφεραν και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με πρωταγωνιστές τους Μίροτιτς και Αμπρίνες (51-41).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη με την ομάδα του Κουρτινάιτις να προσπαθεί να ψαλιδίσει την διαφορά και τους Καταλανούς να με ξεσπάσματα να την διατηρούν κοντά στους 10 πόντους, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με το ισπανικό προβάδισμα να είναι στους πόντους (69-53). Η ρωσική ομάδα δεν κατάφερε να επιστρέψει πραγματικά στην διεκδίκηση της νίκης με το τελικό σκορ να είναι 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 32-25, 51-41, 69-53, 87-74

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 6 (4 ασίστ), Χάνγκα 3 (1/4 σουτ, 4 ασίστ), Σμιτς 4, Πούστοβι, Οριόλα 10, Αμπρίνες 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χίγκινς 20 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8/8 βολές), Μαρτίνεθ, Κούριτς 6 (2), Μίροτιτς 24 (7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 1 (0/2 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 λάθη).

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 22 (3/6 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), ΜακΚόλουμ, Τίμα, Καράσεφ 13 (2), Ζάιτσεφ 5 (1), Μόνια, Γιόβιτς 3 (1), Μπούκερ 8 (5 ριμπάουντ), Γερέμπκο 2 (1/7 σουτ), Μπερτάνς 8 (2), Μίκι 13 (5/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ).

Με ΛεΝτέι η προπόνηση της Παρτιζάν

Η συμμετοχή του Ζακ ΛεΝτέι στο ματς με τον Ολυμπιακό κρίνεται από τον Ομπράντοβιτς. Ο Ζακ …