Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Μπαρτσελόνα 90-77: Ο Μπόλντγουιν διέλυσε τους Καταλανούς!

Μπάγερν – Μπαρτσελόνα 90-77: Ο Μπόλντγουιν διέλυσε τους Καταλανούς!

wade baldwin fc bayern munich eb20

Το τρένο την Μπάγερν του Αντρέα Τρινκέρι δεν σταμάτησε ούτε κόντρα στην Μπαρτσελόνα, με τους Γερμανούς να επικρατούν με 90-77 φτάνοντας τους Καταλανούς στην βαθμολογία. Απόλυτος πρωταγωνιστής των Βαυαρών ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο πρώην «ερυθρόλευκος», Ούειντ Μπόλντγουιν, ο οποίος σταμάτησε στους 29 πόντους (9/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές) ενώ είχε ακόμα και 7 ασίστ.

Πολύ καλά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Καταλανοί και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων πριν συμπληρωθεί το πρώτο τετράλεπτο (5-12) με λέι απ του Καλάθη. H διαφορά έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους για τους φιλοξενούμενους μετά από τρίποντο του Αμπρίνες (16-26), με την ομάδα του Τρινκέρι να μειώνει με ένα σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου (22-26).

Η αντεπίθεση της γερμανικής ομάδας συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τον Ρέινολντς να καταφέρνει να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με το τρίτο του δίποντο (32-32). Έκτοτε το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους Ισπανούς να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 2 πόντους (43-45).

H εικόνα του αγώνα άλλαξε ολοκληρωτικά στην επανάληψη με την ομάδα του Τρινκέρι, όχι μόνο να παίρνει τα ηνία, αλλά και δημιουργεί και διαφορά ασφαλείας. Συγκεκριμένα, ξεκινώντας από την τρομερή άμυνα της, η Γερμανική ομάδα κατάφερε να τρέξει ένα εντυπωσιακό επιμέρους 27-10 στην τρίτη περίοδο βάζοντας γερές βάσεις για την νίκη (70-55).

Η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους δεν κατάφερε να αντιδράσει στην τέταρτη περίοδο με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια πολύ σπουδαία νίκη με το τελικό 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 43-45, 70-55, 90-77

Μπάγερν (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 14 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπάλντουιν 29 (9/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίλι 4, Ρέινολντς 12 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 7 (1), Τσίπσερ 16 (1/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκιστ 4 (1/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζόνσον 4 (0/4 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίσκο, Ραντόσεβιτς, Γκραντ

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Χάνγκα 10 (4/5 δίποντα), Μπολμάρο 2, Σμιτς 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πούστοβι 10 (5/6 δίποντα), Μπάτζι, Οριόλα 2, Αμπρίνες 16 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χίγκινς 12 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Μαρτίνεθ, Κούριτς 2, Μπάντιο, Καλάθης 9 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη)

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…