Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Χίμκι 80-77: Τρομερός αλλά… μοιραίος ο Σβεντ

Μπάγερν – Χίμκι 80-77: Τρομερός αλλά… μοιραίος ο Σβεντ

alexey shved khimki moscow region eb20

Επιστροφή στις νίκες για την Μπάγερν Μονάχου που μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό επικράτησε με 80-77 επί της Χίμκι σε ένα παιχνίδι – θρίλερ με θετικό και αρνητικό πρωταγωνιστή ταυτόχρονα τον Αλεξέι Σβεντ. Ο σταρ της ρωσικής ομάδας πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση πλησιάζοντας το τριπλ νταμπλ (20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), ωστόσο πήρε το έχασε το κρισιμότερο σουτ στο τελευταίο λεπτό, με τους Ρώσους να φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι και από το Μόναχο.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους να έχουν ένα 5-0 υπέρ τους μετά από 2 λεπτά και τον Ζίπσερ να ανεβάζει την διαφορά στους 6 με εύστοχο τρίποντο λίγο αργότερα (8-2). Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι την συμπλήρωση του πενταλέπτου (11-5), με την ρωσική ομάδα να βγάζει αντίδραση στην συνέχεια και με ένα 7-0 σερί να περνάει μπροστά (11-12). Μάλιστα, η Χίμκι συνέχισε να έχει ρυθμό με αποτέλεσμα να καταφέρει να πάει με αέρα 7 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-22).

To ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου είχε πρωταγωνιστή τον Γκρεγκ Μονρό, ο οποίος με τρία συνεχόμενα καλάθια έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (17-28). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για αρκετή ώρα, με τον Μπόλντγουιν να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του λίγο πριν τα μισά του δεκαλέπτου και με συνεχόμενα καλάθια να μειώνει στους 7 (26-33).

Η γερμανική αντεπίθεση συνεχίστηκε με τον πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού να ηγείται αυτής και να καταφέρνει να μειώσει στο καλάθι (36-38), ενώ στην συνέχεια Τζέντοβιτς και Λούτσιτς έδωσαν αέρα πέντε πόντων στην ομάδα τους (43-38) η οποία είχε ένα επιμέρους 26-10 (!) από το 17-28. Οι Ρώσοι μείωσαν με τον Γερμέμπκο για το 43-40 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι με την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι να διατηρεί το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Μάλιστα, η Χίμκι κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά μετά από αρκετή ώρα με το τέταρτο τρίποντο του Σβεντ (54-56) αναγκάζοντας τον Ιταλό τεχνικό να καλέσει τάιμ άουτ. Ο σούπερ σταρ της Χίμκι ήταν εξαιρετικός κρατώντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ, ωστόσο οι Γερμανοί κατάφεραν και ισοφάρισαν για το 64-64 της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο η νευρικότητα έκανε την εμφάνιση της και στις δύο ομάδες με τα άστοχα σουτ να διαδέχονται το ένα το άλλο, με το επιμέρους σκορ να είναι 2-3 μετά από τέσσερα λεπτά (66-67). Το παινχίδι συνέχισε να είναι της μιας κατοχής μέχρι το τελευταίο λεπτό με τους Ρώσους να χάνουν το προβάδισμα χάρη σε βολές του Μπαμπ (78-77). Ο Αλεξέι Σβέντ πήρε την επόμενη επίθεση των Ρώσων, αστόχησε, με την ομάδα του να επιλέγει να παίξει άμυνα ενώ το χρονόμετρο κυλούσε. Οι Γερμανοί πήραν το ριμπάουντ και τότε τους έγινε φάουλ, και κράτησαν το αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 43-40, 64-64, 80-77

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Νικ Γουάιλερ – Μπαμπ 4 (0/5 σουτ, 4/4 βολές), Μπάλντουιν 19 (6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ), Ρέινολντς 8 (9 ριμπάουντ), Λούτσιτς 10 (2), Τζέντοβιτς 9 (1), Τσίπσερ 18 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζόνσον 1, Σίσκο 5 (1), Ραντόσεβιτς 6.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 20 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), ΜακΚόλουμ (0/4 σουτ), Τίμα 10 (2/6 τρίποντα), Καράσεφ, Ζάιτσεφ 2, Μονρό 18 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές), Γιόβιτς 6 (2), Μπούκερ 9, Γερέμπκο 4, Μίκι 8 (10 ριμπάουντ).

Χουγκάζ: «Όλοι μαζί για ένα ιστορικό αποτέλεσμα»

Μήνυμα προς τον κόσμο έστειλε ο Νίκος Χουγκάζ. Ο διεθνής φόργουορντ του Περιστερίου, Νίκος…