Κεντρική Basket League Μεσολόγγι – Παναθηναϊκός 66-73: Γλύτωσε το κάζο

Μεσολόγγι – Παναθηναϊκός 66-73: Γλύτωσε το κάζο

mesologgi pao

Ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να πάθει μεγάλο κάζο στο Αγρίνιο, ωστόσο πέρασε τελικά επικρατώντας με 73-66 επί του Μεσολογγίου. Οι πράσινοι δεν κατάφεραν να καθαρίσουν το παιχνίδι όταν πήρα διαφορά μέχρι και 14 πόντων με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν μέχρι και να περάσουν μπροστά στα τελευταία λεπτά, όπου ο ηγήθηκε ο Παπαπέτρου και με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και αιφνιδίασαν το τριφύλλι καταφέρνοντας να προηγηθεί με πέντε με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Φέργκιουσον και Γκράβα (10-5). Στην συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα ανέβασαν την απόδοση τους και στις δύο πλευρές του παρκέ, και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Ντίνο Μήτογλου κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 14-2, και να πάει στο τέλος του δεκαλέπτου προηγούμενος με 7 πόντους (12-19).

¨όπως τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και το δεύτερο με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί και να καταφέρνει να ανεβάσει την διαφορά στους 14 πόντους με συεχόμενα τρίποντα του Παπαπέτρου (16-30). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τους Φέρκγιουσον και Αμάρντι (26-35), με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 28-37.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με το να αντιστέκεται σθεραρά στον Παναθηναϊκό και την διαφορά να μένει κοντά στους 10 πόντους. Ο Χατζηνικόλας με μια τρίποντη βόμβα από τα 9 μέτρα κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους (42-29) τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (47-55).

H αντεπίθεση του Μεσολογγίου συνεχίστηκε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, και με τρίποντο του Χατζηνικόλα κατάφερε να μειώσει στους τρεις πόντους πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό (52-55). Οι γηπεδούχοι μάλιστα κατάφεραν α μεράσουν μπροστά λίγο αργότερα με νέο τρίποντο του Χατζηνικόλα. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους πράσινους να κάνουν ένα σερί 7-0 με πέντε σερί πόντους του Παπαπέτρου (64-71), για να πάρει τελικά την νίκη με το τελικό 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 17 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χατζηνικόλας 10 (2), Γράβας 8 (2), Αμάρντι 4 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 14 (6/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Λόρενς, Λάνγκφορντ 9 (1), Ναούμης, Μοτσενίγος 4

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μποχωρίδης 11 (3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Βουγιούκας 2, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 6 (0/5 τρίποντα), Μήτογλου 8 (3/8 σουτ), Παπαγιάννης 12 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Παπαπέτρου 19 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Δίπλαρος, Κασελάκης 5 (4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 6 (1), Σαντ-Ρος 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)