Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Άρης 92-71: Τον ισοπέδωσε!

Λαύριο – Άρης 92-71: Τον ισοπέδωσε!

Μουράτος

Το Λαύριο πήρε φόρα. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League, συντρίβοντας εντός έδρας τον Άρη με 92-71, σε εξ αναβολής παιχνίδι.

Με τη δεύτερη σερί επιτυχία τους, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 2-3 και πήραν ακόμα μία βαθμολογική ανάσα, δίνοντας ακόμα περισσότερη αξία στο διπλό της Κυριακής επί του Περιστερίου.

Από την πλευρά του, ο Άρης “προσγειώθηκε” ανώμαλα μετά τη μεγάλη νίκη επί του Προμηθέα κι υποχώρησε στο 2-2.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κόζει με 19 πόντους, ενώ τρομερή εμφάνιση έκανε ο Μουράτος. Ο Έλληνας γκαρντ πραγματοποίησε double-double με 11 πόντους και 10 ασίστ. 16 πόντους πρόσθεσε ο σταθερός Ντιαλό.

Από πλευράς ηττημένων, διασώθηκε ο Κουζέλογλου με 19 πόντους, ενώ 12 πόντους και 7 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ντραγκίσεβιτς. Σε τραγική ημέρα οι Αμερικανοί (Σούλερ, Τσάλμερ, ΝτεΚόζι, Λιτλ) του Άρη, με αποτέλεσμα ο κόουτς Καμπερίδης να έχει περιορισμένες λύσεις.

Το εκρηκτικό Λαύριο φρόντισε να “καθαρίσει” το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, χάρη σε μία ασύλληπτη δεύτερη περίοδο, όπου έτρεξε επιμέρους σκορ 31-14 και ξέφυγε με 21 πόντους (53-22).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 53-32, 68-51, 92-71

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 13 (5/6 σουτ), Έβανς 7 (3 ριμπάουντ), Μουράτος 11 (4/6 σουτ, 10 ασίστ), Ντιαλό 16 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (9 ριμπάουντ), Κόζι 19 (5/5 τρίποντα), Σάβατζ, Ερμίδης, Σταματογιάννης 3, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 11 (3/5 τρίποντα)

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ, Σταμάτης 2, Μιλόσεβιτς 11 (4/8 σουτ 3 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς 12 (4/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντεκόζι 6 (4 λάθη), Σλαφτσάκης 6 (2 ασίστ), Φλιώνης 5, Χαριτόπουλος, Σιδηροηλίας 1, Κουζέλογλου 19 (7/9 σουτ, 4 ριμπάουντ), Τσάλμερς 4, Λιτλ 5

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…