Κεντρική Basket League Ηρακλής – Λαύριο 60-77: “Τρένο” η ομάδα του Σερέλη

Ηρακλής – Λαύριο 60-77: “Τρένο” η ομάδα του Σερέλη

3050553 1

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για το Λαύριο που πέρασε από το Ιβανώφειο επικρατώντας με 77-60 επί του Ηρακλή. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπορεί να έκανε τρεις συνεχόμενες ήττε στην αρχή της σεζόν ωστόσο πλέον έχει αναστρέψει την κατάσταση και έχει θετικό ρεκόρ στην βαθμολογία (4-3), με τον Ηρακλή να υποχωρεί στο 4-4.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις μετά από 5 λεπτά με καλάθι του Γερομιχαλού (6-9). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη στην συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να πάρει αέρα 6 πόντων (8-14), με τον Γηραιό να απαντά με δύο τρίποντα του Μπόουλιν για να φέρει νέα ισοπαλία (14-14).Στην συνέχεια στο παρκέ υπήρχε μόνο το Λαύριο, το οποίο με ένα σερί 7-0 κατάφερε να πάει με αέρα 7 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (14-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν και να διευρύνουν το προβάρισμα τους σε διψήφια επίπεδα με τον Κάρτερ (14-25). Χάτσερ, Βεργίνης και Καββαδάς έτρεξαν ένα 7-0 σερί για τον Ηρακλή μειώνοντας στους 4 (21-25), ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και το ξαναανέβασαν πάνω από τους 10 πόντους (. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν χωρίς επιτυχία να μαζέψουν την διαφορά (34-44).

Το Λαύριο συνέχισε να κυριαρχεί και στην επανάληψη και με ένα επιμέρους σκορ 16-11 ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους για το 45-60 της τρίτης περιόδου. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να πανηγυρίζει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της με το τελικό 77-60.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-44, 45-60, 60-77

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 3 (1), Καββαδάς 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόουλιν 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουρ, Χάνλαν 8 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Σαγκς 9 (2), Τσαϊρέλης 5, Φίλλιος, Βεργίνης 8 (2), Ντάνιελ, Χάτσερ 7 (1)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 20 (3/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μουράτος 4 (10 ασίστ), Ντιαλό 7 (6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Ντέιβις 8 (2), Γερομιχαλός 11 (1), Κόζι 12, Σάβατζ 4, Έβανς 11 (4/5 δίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανδρέου, Ερμείδης, Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…