Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 84-77: Εύστοχος, αλλά ηττημένος

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 84-77: Εύστοχος, αλλά ηττημένος

sloukas

Ο Ολυμπιακός μέχρι το ημίχρονο πάλεψε με «όπλο» τα τρίποντα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε που… καιγόταν για τη νίκη, αλλά η κακή του άμυνα και η έλλειψη επιλογών της τρίτης περιόδου στην επίθεση δεν άφησαν πολλά περιθώρια στο σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα που ηττήθηκε στη Πόλη με 84-77 παρά το ξέσπασμα του Βεζένκοφ στο τέλος.

Οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με χαρακτηριστική ευστοχία. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σε 11 προσπάθειες τους από τα 6.75 μέτρα, ευστόχησαν στις 7 με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να είναι στο +5 (22-27) με τη λήξη του α’ δεκαλέπτου, καθώς τα λάθη στην άμυνα δεν έλειπαν.

Εν συνεχεία συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό αλλά για λίγα μόλις λεπτά. Ο Σπανούλης που πέρασε για πρώτη φορά στον αγωνιστικό χώρο στη πρώτη περίοδο σκόραρε για τρεις (30-34) επτά λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ωστόσο, η Φενέρ με… ενισχυμένη αμυντική προσπάθεια μετά την είσοδο του Ντάισον Πιέρ βρέθηκε στο +7 (43-36), ενώ με κάρφωμα του Οκτάβιους Έλις οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 45-41 υπέρ των Τούρκων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα, αλλά και η επίθεση των φιλοξενούμενων ήταν κάκιστες. Η τουρκική ομάδα σκόραρε 21 πόντους, ενώ οι Πειραιώτες μόλις 13 χωρίς να έχουν καθαρό μυαλό και τον Έλις τραυματία από ένα σημείο και έπειτα καθώς έπεσε σε μια μονομαχία άτσαλα στο παρκέ. Απόρροια των παραπάνω ήταν με τρίποντο του Ντάισον Πιέρ να φτάσει το σύνολο του Ιγκόρ Κοκόσκοφ δέκα λεπτά πριν το τέλος στο +12 (66-54).

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο παρόλο που οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν για ακόμα μια φορά με το πόδι στο γκάζι καθώς προηγήθηκαν με δέκα πόντους (73-63) στα μέσα του δεκαλέπτου, ο Σάσα Βεζένκοφ πήρε το… όπλο του. Συγκεκριμένα, ο Βουλγαροκύπριορ φόργουορντ των Ερυθρόλευκων με τρία τρίποντα και 11 σερί πόντους έφερε τη διαφορά στον πόντο (75-74). Αλλά μετά ο Πιέρ έγινε και πάλι το «κλειδί» για τη Φενέρ και με τρίποντο που έβαλε (82-76) 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ουσιαστικά έβαλε «ταφόπλακα» στις ελπίδες του Ολυμπιακού για διπλό. Τον τελευταίο πόντο της αναμέτρησης πέτυχε με βολή ο Σακίλ ΜακΚίσικ για το 84-77.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιαν Βέσελι με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ πολύτιμος ήταν ο Ντάισον Πιέρ με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και καταλυτική παρουσία στις δύο πλευρές του παρκέ.

Από τους Πειραιώτες ο Σάσα Βεζένκοφ τα έβαζε από παντού και ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Λιβιό Ζαν Σαρλ, Άαρον Χάρισον και Βασίλης Σπανούλης με 12, 11 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Μπράουν 7 (1), Γκούντουριτς 4 (2/9 σουτ), Μαχμούτογλου 12 (2), Ντε Κολό 10 (1/7 σουτ, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πιέρ 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρτελ 11 (5/8 δίποντα), Βέσελι 17 (8/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έντι 5 (1), Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 2 (4 ασίστ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σπανούλης 11 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 λάθη), Σλούκας 5 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 λάθη), Μάρτιν 5 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 17 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/6 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Τζένκινς, Έλις 2, ΜακΚίσικ 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές)

Περισσότερα από Θανάσης Ρενδούμης

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…