Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Αρμάνι Μιλάνο 71-79: Κατήφορος δίχως τέλος για την ομάδα του Κοκόσκοφ

zach leday ax armani exchange milan eb20

Την έβδομη συνεχόμενη ήττα της στην φετινή Ευρωλίγκα γνώρισε η Φενέρμπαχτσε αφού έχασε στην Κωνσταντινούπολη από την Αρμάνι Μιλάνο με 79-71. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι στην διοργάνωση, αφού έχει να κερδίσει πάνω από ένα μήνα, με την τελευταία νίκη της να είναι κόντρα στην ουραγό Χίμκι στις 6/11.

Η ομάδα του Μεσίνα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της μετά την νωχελική πρώτη περίοδο (25-26) και αργά και σταθερά μεγάλωνε την ψαλίδα με κόντρα στους Τούρκους. Μάλιστα, οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με αέρα 9 πόντων (35-44).

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε κι άλλο φτάνοντας μέχρι τους 16 πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (46-62), με τον Ντατόμε με buzzer beater τρίποντο να δίνει αέρα 20 πόντων στην ομάδα του (48-68). Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση χωρίς ωστόσο να καταφέρουν την ανατροπή με το τελικό σκορ να είναι

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ζακ ΛεΝεντέι με 15 πόντους με τον Ντατόμε να πετυχαίνει 10 πόντους στην πρώην ομάδα του, ενώ 13 είχε ο Πάντερ. Για τους ξεχώρισε ο Πιέρ, ο οποίος είχε 16 πόντους , με τους Ντε Κολό και Μπαρτέλ να ακολουθούν με 12 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 35-44, 48-68, 71-79.

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…