Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Ρεάλ 65-73: “Διπλό” στην Πόλη με υπογραφή Κάρολ

Εφές – Ρεάλ 65-73: “Διπλό” στην Πόλη με υπογραφή Κάρολ

adrien moerman anadolu efes istanbul eb20

Με νίκη έκλεισε το 2020 η Ρεάλ Μαδρίτης, αφού επικράτησε με 73-65 επί της Εφές στην Πόλη, για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κυνηγούσε στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο με τις τρίποντες βόμβες του Τζέι Σι Κάρολ στο φινάλε κατάφερε και πήρε ένα πολύ μεγάλο διπλό.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Σέιν Λάρκιν ξεκίνησε το παιχνίδι η Εφές, με τον Ντάνστον να δίνει στην ομάδα του αέρα 6 πόντων μετά το πρώτο τρίλεπτο (9-3). Οι Μαδριλένοι μείωσαν στον πόντο με τρίποντο του Τόμπκινς (9-8), με τον Μόερμαν να απαντά με δικό του περιφερειακό σουτ (12-8). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου με την ομάδα του Αταμάν να διατηρεί το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει (20-13).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το παιχνίδι και να διατηρούν την διαφορά στα ίδια επίπεδα για αρκετή ώρα. Συγκεκριμένα, η διαφορά έφτασε στις παρυφές των 10 πόντων μετά από τρίποντο του Σιμόν (31-23), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 3 με βόμβα του Ρούντι Φερνάντεεζ (34-31), και τους Μίστις και Σίγκλετον να δίνουν αέρα 6 πόντων στην ομάδα τους στο φινάλε του ημιχρόνου (37-31).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο και στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι περνώντας μπροστά μετά από πάρα πολύ ώρα με τρίποντο του Γιούλ (45-47). Οι Μαδριλένοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ να είναι 51-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 4 πόντων μετά από καλάθι του Λάρκιν (59-55). Οι Μαδριλένοι απάντησαν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τρίποντο του Ρούντι (59-61), με τον Κοζέρ να τους δίνει αέρα 4 πόντων λίγο αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να καθαρίσουν το παιχνίδι με απανωτά τρίποντα του Κάρολ στο τελευταίο λεπτό και να φτάσουν στην νίκη με το τελικό 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 37-31, 51-52, 65-73

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 7 (0/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπομπουά 9 (3/4 τρίποντα), Σίνγκλετον 5 (1), Μπαλμπάι, Σανλί 6 (0/3 τρίποντα), Μοερμάν 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 16 (5/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Άντερσον, Ντάνστον 9 (7 ριμπάουντ), Σιμόν 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 15 (2), Ρούντι 9 (3/6 τρίποντα), Αμπάλντε 6 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Αλοθέν, Ντεκ 2, Γκαρούμπα, Κάρολ 6 (2), Ταβάρες 4 (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γιουλ 3 (1/5 τρίποντα), Τόμπκινς 13 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 5 (1).

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (18/4)

Τα φώτα στο ΣΕΦ Ένα παιχνίδι περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (18/4). Συγκεκρ…