Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Μπασκόνια 59-77: Σίφουνας στην Πόλη οι Βάσκοι!

Εφές – Μπασκόνια 59-77: Σίφουνας στην Πόλη οι Βάσκοι!

pierria henry td systems baskonia vitoria gasteiz eb20

Άλλη μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη έβαλε στο «σακούλι» της η Μπασκόνια, αφού μια βδομάδα μετά το ΣΕΦ πέρασε και από την Κωνσταντινούπολη επικρατώντας με το επιβλητικό 77-59 επί της Εφές. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς παρά την πολύ σημαντική απουσία του Λούκα Βιλντόζα, ήταν εξαιρετική και στις δύο πλευρές του παρκέ, υποχρεώνοντας τους Τούρκους σε μια βαριά ήττα.

Με δύο απανωτά τρίποντα από Λάρκιν και Σιμόν ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι την αναμέτρηση παίρνοντας από πολύ νωρίς προβάδισμα πέντε πόντων (6-1). Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το παιχνίδι να φύγει από τα χέρια τους καταφέρνοντας με τους Γκαντράιτις και Φολ να μένουν κοντά στο σκορ, με τον δεύτερο να καταφέρνει να ρίξει την διαφορά στον πόντο τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-15). Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με την ομάδα του Αταμάν να διατηρεί το προβάδισμα (20-17).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τους Ισπανούς να μην επιτρέπουν στην Εφές να ξεφύγει στο σκορ, και να κρατούν το παιχνίδι στις μία με δύο κατοχές. Μάλιστα μετά τα μισά της περιόδου κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με καλάθι του Τζεκίρι μετά από τρίποντο του Πολονάρα (30-31). Η ομάδα του Ντoύσκο Ιβάνοβιτς πήρε ψυχολογία από το προσπέρασμα της και διεύρυνε το προβάδισμα της στους έξι  πόντους με τον Χένρι (32-38) με το ημίχρονο να λήγει στο 37-42.

Η φιλοξενούμενοι διατήρησαν το μομέντουμ του αγώνα και στο ξεκίνημα της επανάληψης και με αφετηρία την πολύ καλή τους άμυνα κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με συνεχόμενα τρίποντα των Χένρι και Πολονάρα (39-51), μετά από τέσσερα λεπτά στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, ωστόσο η άμυνα των Βάσκων σε συνδυασμό με τις λύσεις τους στην επίθεση κράτησε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (50-63).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ και στην επανάληψη και κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 18 πόντους μετά από κάτι παραπάνω από δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο (50-68) βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς. Η τουρκική ομάδα δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς με τους Βάσκους να παίρνουν την νίκη με το τελικό 77-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-42, 50-63, 59-77

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 8 (0/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπομπουά 4 (0/3 τρίποντα), Σίνγκλετον 5 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπαλμπάι 5 (1), Γκαζί 2, Σανλί 7 (1), Μοερμάν 7 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τουντσέρ 3 (1), Μίτσιτς 4, Άντερσον 4, Ντάνστον 5, Σιμόν 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα.

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Τζέκιρι 8 (8 ριμπάουντ), Χένρι 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Σεντεκέρσκις 4 (1/4 σουτ, 7 ριμπάουντ), Φαλ 12 (4/7 δίποντα, 4/8β ολές, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 18 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 4 (2/8 σουτ), Γκεντράιτις 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολονάρα 12 (3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κούρουκς 1.

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…