Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Χίμκι 83-88: “Διπλό” με Σβεντ και ΜακΚόλουμ!

Ζενίτ – Χίμκι 83-88: “Διπλό” με Σβεντ και ΜακΚόλουμ!

alexey shved khimki moscow region eb20

Την δεύτερη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Χίμκι, επικρατώντας με 88-83 επί της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, στον ρωσικό εμφύλιο της ένατης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο ο Σβεντ με εύστοχο τρίποντο λίγο πριν το τελευταίο λεπτό και η ψυχραιμία του ΜακΚόλουμ από την γραμμή των βολών τους χάρισαν την νίκη.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι το παιχνίδι καταφέρνοντας να πετύχουν 13 πόντους στο πρώτο τρίλεπτο (13-5). Οι παίκτες του Κουρτινάιτις στην συνέχεια βελτίωσαν την άμυνα τους και κατάφεραν να φέρουν τοι παιχνίδι σε απόσταση τριπόντου μετά από εύστοχο σουτ του Μόνια από τα 6,75 (18-15). Οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι ρυθμό στην επίθεση στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά στους 8 πόντους για το 27-19 της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο επιμέρους 9-2 έφεραν το παιχνίδι σε απόσταση βολής (29-28). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Γκουντάιτις πήραν και πάλι αέρα 7 πόντων (38-31), ενώ λίγο αργότερα ο Χόλινς με τρίποντο πήγε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (45-34). Η αντίδραση της Χίμκι ήρθε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου όταν με συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν στον πόντο με τον ΜακΚόλουμ (45-44) με τον Πονίτκα να κάνει το 47-44 της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη του παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά με τρίποντο του Τίμα στο 23 (52-50). Στην συνέχεια το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο, και τις δύο ομάδες να σκοράρουν μόλις 8 πόντους και οι δύο μαζί σε πέντε ολόκληρα λεπτά (55-55). Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός άνοιξε με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να χτίσουν μια διαφορά 4 πόντων για το 67-63 του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο είδαμε μια μονομαχία τριπόντων από τις δύο ομάδες με τον Μπίλι Μπάρον να παίρνει φωτιά για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν απαντήσεις με τους ΜακΚόλουμ και Μόνια, μειώνοντας στον πόντο (78-77) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. O Σβεντ έβαλε μετά από πολύ ώρα μπροστά στο σκορ την ομάδα του με σουτ τριών πόντων (82-81) στο τελευταίο λεπτά του αγώνα, με τον ΜακΚόλουμ να δίνει αέρα 4 πόντων στην ομάδα του με 3/3 βολές μετά από φάουλ που κέρδισε στο τρίποντο, με την Χίμκι να παίρνει ένα μεγάλο διπλό με το τελικό 83-88.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 47-44, 67-63, 83-88

Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ζαχάροφ, Πάνγκος 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ), Χόλινς 15 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τόμας 3 (3/4 βολές), Μπαρόν 24 (6/10 τρίποντα, 6/6 βολές), Πούσκοφ 1, Ζούμπκοφ 6, Πόιθρες 5, Πονίτκα 7 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκουντάιτις 10 (4/8 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Χίμκι(Κουρτινάιτις): Σβεντ 24 (4/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΚόλουμ 19 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Τίμα 8 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καράσεφ 4, Ζάιτσεφ, Μόνια 8 (2), Μονρό 11 (4/5 δίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βορόνοφ, Μπέρτανς 8 (2), Μίκι 6

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…