Κεντρική Γυναίκες Πέρασε από την Λευκάδα ο Παναθηναϊκός – Ξεχώρισε η 14χρονη Ζιάκκα!

Πέρασε από την Λευκάδα ο Παναθηναϊκός – Ξεχώρισε η 14χρονη Ζιάκκα!

Ριντ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών για τον Παναθηναϊκό που πέρασε από την Λευκάδα επικρατώντας με 71-64 επί τ ης Νίκης, μετά τον θρίαμβο της περασμένη βδομάδας επί του Ολυμπιακού. Αποκάλυψη του αγώνα ήταν η συμμετοχή της 14χρονης Αγγελικής Ζιάκκα, η οποία αγωνίστηκε για 28:49″, έχοντας 5 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη είχε τα ηνία του αγώνα από την πρώτη περίοδο (15-19), και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (30-37). Στην επανάληψη οι πράσινες με ένα ξέσπασμα κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορά (48-59) την οποία διεύρυναν στο τέταρτο δεκάλεπτο μέχρι και τους 14 πόντους με την Νίκη να μειώνει μεν, να μην καταφέρνει να φτάσει στην ανατροπή δε.

Κορυφαία για τους νικητές ήταν η Ριντ, η οποία είχε 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με την Χιούστον να ακολουθεί με 15. Για τις γηπεδούχες , η Μακέι είχε 16 πόντους και η Σνάιντερ 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-37, 48-59, 64-71

Περισσότερα σε Γυναίκες

Ολυμπιακός: «Η πλευρά του Παναθηναϊκού προσπαθεί να δυναμιτίσει το κλίμα»

Πήρε θέση ο Ολυμπιακός μετά την ανακοίνωση του Παναθηναϊκού. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε ασχολί…