Κεντρική Basket League Μεσολόγγι – ΑΕΚ 66-87: Ασταμάτητη η Ένωση!

Μεσολόγγι – ΑΕΚ 66-87: Ασταμάτητη η Ένωση!

lojeski aek mesologgi e1605985903120

Ασταμάτητη συνεχίζει την πορεία της στην Basket League η ΑΕΚ, αφού πέρασε άνετα και από το Αγρίνιο, επικρατώντας με 87-66 επί του Μεσολογγίου. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της, και με πλουραλισμό στην επίθεση και πέντε διψήφιους έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, μέχρι που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 9 χάρη σε ένα ρεσιτάλ του Ματ Λοτζέσκι από τα 6.75 (11-20), λίγο μετά την συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Την σκυτάλη από τον Βελγοαμερικανό πήραν οι Μαυροειδής και Γιάνκοβιτς, ενώ ο Ρογκαβόπουλος εκτόξευσε την διαφορά στους 15 πόντους, για το 17-32 του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο ξέφρενος ρυθμός της ΑΕΚ έπεσε αισθητά, χάρη στην καλύτερη άμυνα της ομάδας του Ντίνου Καλαμπάκου, η οποία κατάφερε να ρίξει την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (28-37) με ένα 11-5 επιμέρους σκορ. Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν και πάλι στροφές στην συνέχεια και με ένα εντυπωσιακό 10-1 ανέβασε την διαφορά στους 18 πόντους με τον Μορέιρα να κάνει ότι θέλει στην ρακέτα των γηπεδούχων. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων (37-56).

H AEK ήταν ασταμάτητη και στο ξεκίνημα της επανάληψης καταφέρνοντας να ανεβάσει κιάλλο την διαφορά, η οποία έφτασε στους 22 πόντους μετά από καλάθι του Ματσιούλις (39-61). Οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και κατάφεραν να μειώσουν στους 17 (46-63),  με τον Μασιούλις να σκοράρει από την περιφέρεια δίνοντας ξανά αέρα 20 πόντων στην Ένωση. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της περιόδου με την διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα (50-68).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να δίνει συνέχεια στο τρομερό νικηφόρο σερί των 19 αγώνων πρωταθλήματος με το τελικό 87-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 37-56, 50-68, 66-87

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Γκριν 7 (1/7 σουτ, 3 ασίστ), Φέργκιουσον 10 (2/3 τρίποντα), Αγραβάνης 13 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αμάρντι 2, Μπράουν 17 (7/8 δίποντα, 3/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 4, Χονδρογιάννης 2, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2 (4 ριμπάουντ), Μοτσενίγος 5 (1), Χατζηνικόλας 2, Γράβας 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 4, Γκίκας 11 (3/5 τρίποντα), Μαυροειδής 8 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 14 (4/8 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος 7 (1/6 σουτ), Μορέιρα 12 (4 ριμπάουντ), Ματσιούλις 13 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κατσίβελης 11 (1), Ζήσης 5 (4 ασίστ), Γόντικας 2, Μωραΐτης.

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…