Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Χίμκι 83-71

Φενέρμπαχτσε – Χίμκι 83-71

ahmet duverioglu fenerbahce beko istanbul eb20 e1604691038830

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Φενέρμπαχτσε στην Ευρωλίγκα, αφού μετά το διπλό κόντρα στην Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, ξεπέρασε και το εμπόδιο της Χίμκι επικρατώντας με 83-71. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ παρά το γεγονός ότι έχασε τον Νάντο Ντε Κόλο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, είχε σε πολύ καλή βραδιά τον Γιάν Βέσελι και ήταν πολύ καλή αμυντικά φτάνοντας στην νίκη.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τρεις με καλάθι του Μπράουν (11-8), με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα με έμμεσο τρίποντο του Κάρασεφ (11-11). Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 5 πόντων (13-18) με τρίποντο του Σβεντ και καλάθι του Μίκι, με ην Φενέρ να απαντάει τρέχοντας ένα σερί 8-0 (21-18), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με το 23-20.

Οι γηπεδούχοι πήραν την μεγαλύτερη τους διαφορά στο παιχνίδι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Έντι και καλάθι του Πιέρ (28-20). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις μετά από τρίποντο του Μπέρτανς (28-25), ενώ κατάφεραν και πέρασαν μπροστά λόγο αργότερα με τρίποντο του Γερέμπκο (31-33). Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν σημαντικά την άμυνα τους και κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 11-2 για το 42-35 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τους Μίκι και Τίμα, ωστόσο οι παίκτες του Κοκόσκοφ είχαν λύσεις επιθετικά με τους Ντουβερίογλου και Μπράουν με τον πρώτο να δίνει αέρα 9 πόντων στην ομάδα του (50-41) στο 25’. Η ομάδα του Κουρτινάιτιτς αντέδρασε και μείωσε στο καλάθι με τρίποντο του Σβεντ ( 53-51), με τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση και να ανεβάζουν την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντου για πρώτη φορά στο παιχνίδι (61-51), με το δεκάλεπτο να λήγει στο 65-55.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήταν ιδιαίτερα κλειστό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν δύσκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Η ρωσική ομάδα έκανε την αντεπίθεση της στο τελευταίο πεντάλεπτο και με ένα επιμέρους 7-14 κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στην μια κατοχή (72-69). Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν συναρπαστικά με τον Έντι να δίνει αέρα 7 πόντων στην ομάδα του με το τρίτο του τρίποντο (77-70). οι φιλοξενούμενοί δεν κατάφεραν να φτάσουν και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης με την Φενέρμπαχτσε να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 83-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 42-35, 65-55, 83-71

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Μπράουν 11 (4/8 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Βέστερμαν 3 (1), Μαχμούτογλου 4, Ντε Κολό 2, Πιερ 16 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βέσελι 4 (2/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 μπλοκ), Έντι 16 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντίξον 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντουβερίογλου 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουλανόβας 6

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 9 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), ΜακΚόλουμ (0/4 σουτ), Τίμα 8 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Καράσεφ 5, Ζαϊτσεφ, Μονρό 11 (2/5 δίποντα, 7/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γερέμπκο 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέρτανς 6 (2), Μίκι 19 (8/9 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ)

NBA: Στην τελική ευθεία για τα Play-offs

Τα δεδομένα και τα σενάρια για τα Play-offs στο NBA Βρισκόμαστε μία ανάσα πριν το τέλος τη…