Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 67-73

Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 67-73

trey thompkins real madrid erythros asteras

Η Ρεάλ Μαδρίτης αν και βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές, κατάφερε τελικά να κερδίσει εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 73-67. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν τα ηνία του σκορ, αλλά στο δεύτερο μέρος και κυρίως στην τρίτη περίοδο η «Βασίλισσα» ήταν εξαιρετική και έφερε τούμπα το ματς.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πολύ καλή άμυνα πήρε διαφορά οχτώ πόντων (13-5). Η σερβική ομάδα συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και με πρωταγωνιστή τον Λόιντ (8 πόντοι) προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (21-8). Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε σημάδια ζωής και απάντησε με δικό της σερί 11-0 και μπήκε ξανά στο παιχνίδι (21-19). Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (26-21).

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς. Ο Τζόρνταν Λόιντ έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης και διατήρησε σε απόσταση τη «Βασίλισσα» (35-27). Η ισπανική ομάδα, όπως και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έτσι και στο τέλος του ημιχρόνου μάζεψε τα πράγματα, αλλά δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους έξι πόντους (42-36).

Ο Πάμπλο Λάσο φαίνεται πως στο ημίχρονο ξύπνησε τους παίκτες του. Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά, έτρεξε σερί 7-0 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (42-43). O Eρυθρός Αστέρας δυσκολευόταν να σκοράρει και είναι χαρακτηριστικό ότι πέτυχε μόλις τέσσερις πόντους σε πέντε λεπτά αγώνα (45-51). Η «Βασίλισσα» κράτησε σταθερά τα ηνία στο σκορ και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο μπροστά με 59-53.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κάκιστες επιθετικά. Η Ρεάλ, όμως, διατήρησε το προβάδισμα της και επικράτησε τελικά με 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 42-36, 53-59, 67-73
Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστι, Ομπράιντ 7, Χολ 2, Ουόλντεν 16 (2), Λόιντ 22 (3), Νταβιντόβατς 6, Λάζιτς, Ριθ 4, Ντόμπριτς, Γιαγκόντιτς, Κούζμιτς 6, Τέρι 4
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 13 (3), Ρούντι 6 (2), Αμπάλντε 3 (1), Καμπάτσο 8 (1), Λαπροβίτολα, Ντεκ 3, Γκαρούμπα 4, Κάρολ 9 (2), Ταβάρες 4, Γιουλ 9 (1), Τόμπκινς 14 (4).

Το… σιμουλτανέ τού Μπαρτζώκα

Η πιο δύσκολη… κίνηση στο σκάκι τού Μπαρτζώκα. Ειλικρινά δεν θα ήθελα να ήμουν στη θέση το…