Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Ζαλγκίρις Κάουνας 98-92: Δεν «πλήρωσε» τη χαλαρότητα της

Αρμάνι Μιλάνο – Ζαλγκίρις Κάουνας 98-92: Δεν «πλήρωσε» τη χαλαρότητα της

zach leday ax armani exchange milan eb20

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε αυτοκτονικές τάσεις στο παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις Κάουνας, αλλά δεν το «πλήρωσε». Η ιταλική ομάδα επικράτησε των Λιθουανών με 98-92 και επέστεψε στα θετικά αποτελέσματα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20 πόντους, αλλά στο τέλος ισοφαρίστηκαν και παραλίγο να χάσουν ένα δικό τους ματς.

Ο Ζακ ΛεΝτέι έκανε πράγματα και θαύματα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και είχε τους 9 από τους 12 πόντους της Αρμάνι Μιλάνο (12-5). Η Ζαλγκίρις Κάουνας μετά το κακό ξεκίνημα ισορρόπησε το ματς και ισοφάρισε σε 12-12. Η λιθουανική ομάδα σταδιακά ανέβαζε την απόδοση της και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (21-25). H άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και από τις δύο ομάδες ήταν κάκιστη, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 46 πόντοι.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας στο δεύτερο δεκάλεπτο πραγματικά κατέρρευσε. Δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα και όπως ήταν φυσικό η Αρμάνι Μιλάντο το εκμεταλλεύτηκε και την «πάτησε». Με συνεχόμενα καλάθια σταδιακά ανέβαζε τη διαφορά, η οποία έφτασε και τους 13 πόντους (46-33). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι Ιταλοί κράτησαν τα ηνία του σκορ (52-40).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και στο δεύτερο μέρος και έφτασε ακόμη και τους 20 πόντους (63-43). Ο Κέβιν Πάντερ ήταν σε μεγάλο βράδυ για την ιταλική ομάδα και με 18 πόντους οδηγούσε την Αρμάνι Μιλάνο (60-42). Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου η Ζαλγκίρις με αιχμή του δόρατος τον Γκουντάιτις κατάφερε να μειώσει κάτω από τους 10 ύστερα από αρκετή ώρα (73-64).

H Aρμάνι Μιλάνο στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έπαθε καθίζηση. Η Ζαλγκίρις Κάουνας μπλόκαρε τους παίκτες του Έτορε Μεσίνα και έφερε το ματς στα ίσια (77-77) και μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς. Η Αρμάνι Μιλάνο «ξύπνησε» στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίζουν καλή άμυνα και κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη με 98-92.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 52-40, 73-64, 98-92
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 22 (3), ΛεΝτέι 20 (6ριμπ.), Μίτσοφ 5 (1), Ρολ, Ροντρίγκεζ 9 (2), Ταρζέφσκι, Ντιλέινι 13 (2), Σιλντς 17 (3), Μπρουκς 2, Χάινς 10 (6ριμπ.)
Ζαλγκίρις Κάουνας (Σκάιλερ): Ουόλκαπ 8 (2), Λεκαβίτσιους 16 (1), Χέιζ 9 (6ριμπ.), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις, Ρούμπιτ 13 (7ριμπ.), Γκέμπεν 2, Γιοκουμπάιτιτς 15 (2), Βαστούρια 8 (1), Γκριγκόνις 10 (2), Λοβέρν 9 (5ασ.)

Η «κόκκινη» παρακάμερα από τη Stark Arena (vid)

Η παρακάμερα του Ολυμπιακού κατέγραψε όσα έγιναν στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελι…