Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Χίμκι 100-80: «Διέλυσαν» τους Ρώσους οι Γερμανοί

Άλμπα Βερολίνου – Χίμκι 100-80: «Διέλυσαν» τους Ρώσους οι Γερμανοί

maodo lo alba berlin khimki

Η Άλμπα Βερολίνου πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση κόντρα στη Χίμκι και τη διέλυσε με 100-80. Οι άμυνες των δύο ομάδων πήγαν περίπατο, με τους Γερμανούς να κάνουν πάρτι στο ρωσικό καλάθι.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Χίμκι στο ματς, καθώς προηγήθηκε με 10-0 και ανάγκασε τον Ρένεσες να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ για να ξυπνήσει τους παίκτες του. Η Άλμπα Βερολίνου προσπάθησε να ξανά μπει στο ματς, αλλά η ρωσική ομάδα κράταγε σταθερά το προβάδισμα της (12-17). Οι Γερμανοί βρήκαν τον τρόπο να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα και ισοφάρισαν (17-17), αλλά στα τελευταία λεπτά της περιόδου βρέθηκαν πάλι πίσω στο σκορ (20-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα και των δύο ομάδων πήγε περίπατο. Χίμκι και Άλμπα έδωσαν βαρύτητα στην επίθεση τους και αυτό ευνόησε τους γηπεδούχους. Οι Γερμανοί σημείωσαν σ΄αυτήν την περίοδο τριάντα πόντους και κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς (50-44).

H γερμανική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 11 πόντους (70-59). H διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 20 πόντους (89-69). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Άλμπα πήρε τη νίκη με 100-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 50-44, 70-59, 100-80
Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Λο 11 (3), Σίβα 6 (10ασ.), Γκίφι 22 (4), Ντίλοου, Νίκιτς, Όλιντ 10 (1), Φοντέκιο 10 (2), Τίμαν, Γκρέιντζερ 3 (1), Σίκμα 20 (9ριμπ.), Λάμερς 18 (7ριμπ.)
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 11 (10ασ.), ΜακΚόλουμ 7 (2), Καράσεφ 2, Τίμα 6 (2), Ζάιτσεφ 11 (1), Βιάλτσεφ, Μόνια 6 (2), Μονρό 6 (7ριμπ.), Βορόνοφ, Γερέμπκο 20 (8ριμπ.), Μπέρτανς 3 (1), Μίκι 8

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…