Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 76-63

Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 76-63

Screenshot 2

Η Μπασκόνια ήταν η μεγάλη νικήτρια του ισπανικού ντέρμπι, καθώς επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 76-63. Για τρία δεκάλεπτα το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, αλλά στην τελευταία περίοδο οι Βάσκοι πάτησαν γκάζι, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και πήραν τη νίκη.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στο ματς και γρήγορα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (5-11). Η Μπασκόνια αντέδρασε άμεσα και με ένα μικρό σερί 4-0 πλησίασε στους 2 πόντους (9-11). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 16-15 υπέρ της «Βασίλισσας».

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα (21-22). Για την Μπασκόνια ο Πίτερς ήταν εξαιρετικός σ΄αυτό το πρώτο ημίχρονο και με πέντε συνεχόμενους και 13 συνολικά έφερε τούμπα το ματς και στο τέλος του πρώτου μέρους έδωσε τα ηνία στους Βάσκους (33-29).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα τους (52-49). Η Μπασκόνια ήταν φανταστική στην τελευταία περίοδο και με ένα μεγάλο σερί προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (69-58). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με 76-73.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-29, 52-49, 76-63
Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Ράιεστ, Βιλντόζα 12 (1), Γιεκίρι 1, Χένρι 23 (6ασ.), Σεντεκέρσκις, Ντιόπ 5 (1), Φολ 1, Πίτερς 18 (6ριμπ.), Ντράγκιτς, Γιεντράιτις 12 (1), Πολονάρα 4 (9ριμπ.), Κούρουκς
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 5 (1), Φερνάντεθ 3 (1), Αμπάλντε 5 (1), Καμπάτσο 17 (2), Λαπροβίτολα, Αλοθέν, Ντεκ 5, Γκαρούμπα 3 (1), Κάρολ 10 (2), Ταβάρες 10 (7ριμπ.), Τόμπκινς 5 (1)

Κάτας: «Για να κερδίσεις στο ΟΑΚΑ πρέπει να είσαι 40 λεπτά συγκεντρωμένος»

Στην έλλειψη συγκέντρωσης της Μακάμπι αναφέρθηκε ο Οντέντ Κάτας. Ο τεχνικός της Μακάμπι Τε…