Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Χίμκι 77-60

Μπασκόνια – Χίμκι 77-60

Mε νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Μπασκόνια. Οι Βάσκοι αν και δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο, κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν της Χίμκι 77-60. Η ρωσική ομάδα γι ακόμη ένα ματς κατέβηκε αποδεκατισμένη.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Χίμκι στο ματς, καθώς προηγήθηκε με 8-2. Η Μπασκόνια απάντησε άμεσα και με δικό του σερί 6-0 έφερε το ματς στα ίσια (8-8). Το ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Ρώσους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (15-18).

Ο Πολονάρα στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε δυνατά και με 2/2 εύστοχα σουτ τριών πόντων έφερε τούμπα το ματς (21-18). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χεράκι χεράκι στο σκορ, καθώς καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει (26-26). Σ΄εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έτρεξαν μικρό σερί 6-0 και πήραν μία ανάσα από τη Χίμκι (32-26). Η Μπασκόνια έπαθε μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και στο τέλος του βρέθηκε να χάνει με 36-35.

Η Μπασκόνια ανέβασε την απόδοση της, εκμεταλλεύτηκε την κούραση της Χίμκι, που κατέβηκε αποδεκατισμένη, και κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά (50-43). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι έχτισαν διψήφια διαφορά και ξέφυγαν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με 77-60.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-36, 54-47, 77-60
Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Ρέιεστε, Βιλντόζα 15 (3), Γιεκίρι 6 (7ριμπ.), Χένρι, Σεντεκέρσκις 1, Ντιόπ, Φολ, Ντράγκιτς 15 (1), Γιεντράιτις 20 (2), Πολονάρα 20 (10ριμπ.), Κούρουκς
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Καράσεφ 3 (1), Ζάιτσεφ 17 (2), Βιάλτσεφ 7 (1), Μόνια, Σαράποφ, Οντινόκοφ, Μπούκερ 16, Γερέμπκο 12 (2), Μπέρτανς 5 (1), Εβστιγκνέφ.