Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Ολυμπιακός 74-68

Μπάγερν – Ολυμπιακός 74-68

kostas papanikolaou olympiacos piraeus eb20 1 e1603484499268

Ο Ολυμπιακός πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στο Μόναχο γνωρίζοντας την δεύτερη του ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα από την Μπάγερν με 74-68. Καθοριστικός για τους Γερμανούς ο πρώην ερυθρόλευκους Ουέιντ Μπόλντγουιν, ο οποίος ήταν πρώτο σκόρερ του αγώνα με 18 πόντους. Πλέον οι ερυθρόλευκοι έχουν ρεκόρ 3-2 στην διοργάνωση ενώ οι Γερμανοί πλέον ανεβαίνουν στην πρώτη θέση μαζί με την Ζαλγκίρις με ρεκόρ 4-1.

Ο αγώνας για τον Ολυμπιακό δεν κύλησε όπως θα ήθελε, αφού η Μπάγερν μπήκε πολύ δυνατά και το έφερε στα μέτρα της από την αρχή. Οι γηπεδούχοι έδειχναν πιο σίγουροι μέσα στο παρκέ και με συνεχείς αλλαγές στην επίθεση έφταναν εύκολα στο ντράιβ, βρίσκοντας τους διαδρόμους ανοιχτούς και σκοράροντας καλάθια κάτω από το καλάθι.

Ο Ολυμπιακός βρήκε αρχικά πόντους αφού η άμυνα των γηπεδούχων ήταν μουδιασμένη και οι δύο ομάδες πήγαιναν ισόπαλες στο σκορ μέχρι το 10-10. Από εκεί και πέρα οι Βαυαροί είχαν τον έλεγχο και με όπλο τους τη δυναμική άμυνα έβρισκαν εύκολους πόντους από τα λάθη του Ολυμπιακού (έκλεισε με πέντε την πρώτη περίοδο).

Οι παίκτες του Μπαρζτώκα είδαν τους Γερμανούς να πηγαίνουν σε προσπάθειες από μέση απόσταση και να ανεβάζουν τη διαφορά στους έξι πόντους (16-10) και τελικά αυτή να κλείνει στο +4 (22-18) το δεκάλεπτο.

Ίδιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο με την Μπάγερν να περνάει την μπάλα μέσα στο καλάθι και τον Ολυμπιακό όχι μόνο να αδυνατεί να καλύψει τη ρακέτα του, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει και τους Γερμανούς στη δική τους. Οι γηπεδούχοι που είχαν κλείσει το δεκάλεπτο με 7-11 δίποντα είχαν πάρει αυτοπεποίθηση και στο 13΄έφτασαν στο +8 (29-21) . Ο Τζένκινγκς κράτησε με ένα τρίποντο τον Ολυμπιακό όταν η Μπάγερν πήγε να ξεφύγει (32-25) και έπειτα οι «ερυθρόλευκοι» του Πειραιά έκαναν ένα σερί 7-0 και πλησίασαν στο σκορ, όμως οι Βαυαροί έβλεπαν τον Μπόλντγουιν να βάζει το ένα καλάθι μετά το άλλο από μέση απόσταση και να συντηρεί την ομάδα του στη θέση του οδηγού. Το ημίχρονο έκλεισε στο 39-34 χάρη στο νεύρο που έδειχναν οι παίκτες του Ολυμπιακού, που όμως δεν ήταν αρκετό για να φέρει την ανατροπή.

Στην τρίτη περίοδο η Μπάγερν είδε τους παίκτες του Μπαρτζώκα να κάνουν την αντεπίθεσή τους, να περνάνε μπροστά με ένα πόντο (49-50 στο 25′), όμως και πάλι δεν πανικοβλήθηκε. Αντίθετα έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 12-3, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +8 και έδειχνε ότι έχει πάρει τον αέρα του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός έπρεπε ναα αλλάξει πολλά για να γυρίσει τον αγώνα και έπρεπε να ξεκινήσει από την άμυνά του. Όμως η εικόνα του στα πέντε πρώτα λεπτά δεν ήταν αυτή που έπρεπε, με αποτέλεσμα η Μπάγερν να ανεβάσει τη διαφορά στο +11 (68-57) και να δείχνει σίγουρη για τη νίκη. Όμως ο Ολυμπιακός άρχισε να βγάζει ένταση στην άμυνα, ο Τζέκινγκς κατάφερε να περιορίσει τον Μπάλντγουιν ο οποίος είχε χάσει την επαφή του με το καλάθι και οι γηπεδούχοι έδειχναν να μπλοκάρουν.

Η ομάδα του Πειραιά έκανε την ύστατη προσπάθεια, έφτασε στο -4 το σκορ (72-68), όμως στη συνέχεια οι βολές του Μπόλνγουιν της έδωσαν τη χαριστική βολή, 34” πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 61-53, 74-68

Μπάγερν(Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 4, Μπάλντουιν 18 (5/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπρέι, Ρέινολντς 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόμας 2, Λούτσιτς 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 λάθη), Τσίπσερ 6 (1), Τζόνσον, Σίσκο 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ραντόσεβιτς 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 3 (1/7 σουτ), Σπανούλης 2 (0/5 σουτ), Σλούκας 6 (2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μάρτιν 2 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 13 (2/4 τρίποντα, 7/9 βολές), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 12 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές), Έλις 5, ΜακΚίσικ 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές

Πηγή: Over FM

ΕΣΑΚΕ: Αλλαγή ημέρας και ώρας στο Λαύριο – Καρδίτσα

Ο ΕΣΑΚΕ ανακοίνωσε την αλλαγή της ημέρας του αγώνα ανάμεσα στο Λαύριο με την Καρδίτσα. Ο Ε…