Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Αρμάνι Μιλάνο 79-81

Μπάγερν Μονάχου – Αρμάνι Μιλάνο 79-81

jeff brooks ax armani

Σπουδαίο διπλό στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου πήρε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία επικράτησε στην παράταση με 81-79. Οι δύο πρόσφεραν ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να βγει νικητής. Στην παράταση, ο Σιλντς πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο λίγο πριν το φινάλε και χάρισε τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του Μεσίνα.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (10-9). Το σκορ ήταν πολύ χαμηλό, καθώς η αστοχία και οι καλές άμυνες ήταν κυρίαρχες στο πρώτο δεκάλεπτο. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Αρμάνι Μιλάνο μπροστά με 15-14.

Μεγάλη «πληγή» για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ντέντοβιτς, ο οποίος με εφτά πόντους έκανε θραύση για την Μπάγερν (20-19). Η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων (22-27). Οι Ιταλοί διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν διαφορά ασφαλείας (31-32).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, δίχως καμία να μπορεί να ξεφύγει (48-47). Το ντέρμπι καλά κρατούσε. Η Μπάγερν Μονάχου άντεχε στην πίεση, είχε τα ηνία του σκορ, αλλά η Αρμάνι δήλωσε παρούσα και έμενε σε απόσταση αναπνοής (55-54).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Ιταλοί έτρεξαν ένα μικρό σερί 4-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ (55-58). Το παιχνίδι ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα πραγματικά απίστευτο ντέρμπι. Η Μπάγερν προηγήθηκε με 67-65, αλλά ο Σιλντς με μεγάλο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Αρμάνι (67-68) 1,33′ πριν το τέλος.

Ο Λούσιτς απάντησε, αλλά ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με καλάθι έφερε το ματς στα ίσια (70-70) 55” πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Οι ομάδες ήταν αμφότερες άστοχες στις τελευταίες επιθέσεις τους και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι βγήκε μπροστά στην παράταση και με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 74-70. O πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ουέιντ Μπόλντγουιν, έκανε τα πάντα για να κρατηθεί ζωντανή η ομάδα του και με ακόμη ένα καλάθι (18 πόντοι) μείωσε σε 78-77. Οι Γερμανοί έκαναν και την ανατροπή και με βολές του Μπαμπ πέρασαν μπροστά με 79-78. Ο Σιλντς, όμως, με ένα μεγάλο τρίποντο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 81-79. Απίστευτο φινάλε!

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-32, 55-54, 70-70, 79-81
Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Μπαμπ 3, Μπόλντγουιν 18 (1), Μπρέι, Ρέινολντς 14 (11ριμπ.), Λούσιτς 12 (2), Φλακαντόρι, Ντέντοβιτς 14 (7ασ.), Ζίπσερ 6 (7ριμπ.), Τζόνσον 6, Σίσκο, Ραντόσεβιτς 6, Γκραντ
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): ΛεΝτέι 6, Μορέτι, Μορασίνι 4, Ρολ 8 (2), Ροντρίγκεθ 9 (1), Ταρζέφσκι 7, Τσιντσιρίνι, Ντιλέινι 17 (8ασ.), Σιλντς 9 (3), Μπρουκς, Χάινς 16, Ντατόμε 5 (1)

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…