Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπάγερν Μονάχου 82-85

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπάγερν Μονάχου 82-85

Τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου, καθώς επικράτησε στο Ισραήλ της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 85-82. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην ομάδα του Σφαιρόπουλου και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Λούσιτς ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα του ματς και με πέντε προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα στη Μπάγερν (2-5). Η Μακάμπι απάντησε με δικό της σερί 6-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (8-5), με τον Ζίζιτς να έχει ήδη έξι πόντους. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ (12-9). Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο και το τέλος του βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 15-15.

Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με ένα μικρό σερί 7-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με εφτά πόντους διαφορά (15-22). Η Μπάγερν είχε τον έλεγχο στο ματς και ο μόνος, που πάλευε για τη Μακάμπι, ήταν ο Ζίζιτς, που είχε 10 πόντους με 4/4 δίποντα! Οι φιλοξενούμενοι ήταν σε εξαιρετικό βράδυ και με βολές του Ραντόσεβιτς έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (23-34). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και η Μπάγερν έδειχνε ικανή για την έκπληξη (25-34).

Οι φωνές του Σφαιρόπουλου στα αποδυτήρια έπιασαν τόπο και η Μακάμπι κατάφερε να μαζέψει άμεσα τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο (32-36). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι Γερμανοί έτρεξαν δικό τους σερί και ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (36-47). O Σκότι Ουιλμπέκιν πήρε μπροστά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έδωσε μεγάλη ανάσα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου (55-60).

Ο Λούσιτς με τρίποντο έβαλε φρένο στους γηπεδούχους, αλλά ο Ντόρσεϊ απάντησε άμεσα και κράτησε τη διαφορά στους πέντε πόντους (58-63). Η Μπάγερν ήταν απίστευτη στο Ισραήλ και με ένα μικρό σερί 5-0 ανέκτησε τη διψήφια διαφορά της (58-68) και ανάγκασε τον Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ.

Η Μπάγερν Μονάχου διατήρησε το προβάδισμα της, αλλά η Μακάμπι δεν τα παράτησε. Λίγο πριν το φινάλε η Μακάμπι μείωσε σε τρεις πόντους (78-81) 1,34′ πριν το φινάλε. Ο Ντόρσεϊ μείωσε ακόμη περισσότερο, καθώς 48” πριν το τέλος με 2 βολές μείωσε σε 84-82. Η Μπάγερν κράτησε το προβάδισμα της και πήρε τη νίκη με 85-82, με τον Ουιλμπέκιν να είναι μοιραίος, καθώς αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 25-34, 55-60, 82-85
Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 4, Ουίλμπεκιν 27 (4), Τζόουνς 3 (1), Καλοϊάρο 8, Χάντερ 4, Κοέν, Ντόρσεϊ 9 (1), Μπλέιζερ 5 (1), Μπέντερ 3 (1), Σαχάρ, Ζίζιτς 19, Αλμπέρ
Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Ουέιλερ 1, Μπόλντγουιν 13, Μπρέι 3 (1), Ρέινολντς 14, Τόμας, Λούσιτς 26 (4), Φλακαντόρι, Ντέντοβιτς 2, Ζίπσερ 16 (3), Τζόνσον 6, Σίσκο, Ραντόσεβιτς 4