Κεντρική Διεθνή Ήττα – σοκ με Σβεντ για την Χίμκι

Ήττα – σοκ με Σβεντ για την Χίμκι

shved

Απρόσμενη εντός έδρας ήττα γνώρισε η Χίμκι από την Αστάνα για την VTB League, χάνοντας με 89-88 στην επιστροφή του Αλεξέι Σβεντ στους αγώνες. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα από το Καζακστάν, ενώ παράλληλα είναι και η παρθενική της μέσα στην Μόσχα.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν πολύ δύσκολα στην ομάδα του Κουρτινάιτις και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 17 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και όχι μόνο έφεραν το παιχνίδι στα ίσα αλλά προηγήθηκαν και με 4 πόντους λίγο πριν το τελευταίο λεπτό (88-84). η συνέχεια ήταν μια πραγματική αυτοκτονία για  την Χίμκι που κατάφερε να χάσει το παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χιλ με 22 πόντους, με τον Σίλινς να ακολουθεί με 17, ενώ ντάμπλ νταμπλ έκανε ο Τόμπσον με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την Χίμκι φοβερή ήταν η εμφάνιση του Μπούκερ με 30 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ 19 πόντους είχε ο Σβεντ, ο οποίος μοίρασε και 12 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-49, 60-73, 88-89