Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπάγερν Μονάχου 71-75

Φενέρμπαχτσε – Μπάγερν Μονάχου 71-75

edgaras ulanovas fenerbahce beko istanbul eb20 1

Η Φενέρμπαχτσε αν και προηγήθηκε και με 20 πόντους, αυτοκτόνησε κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου και ηττήθηκε με 0-0. Οι Γερμανοί ήταν φανταστικοί στο δεύτερο ημίχρονο, έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και έφυγαν με το διπλό από την Τουρκία.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν απίστευτη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με κορυφαίο τον Γιαν Βέσελι (8 πόντοι) εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (13-3). Η τουρκική ομάδα συνέχισε να κάνει πάρτι στην πρώτη περίοδο και έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ. Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε και τους 20 πόντους (28-9).

Η Μπάγερν Μονάχου προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η Φενέρμπαχτσε είχε τον πλήρη έλεγχο (33-16). Mέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι. Η τουρκική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και ολοκλήρωσε το πρώτο 20λεπτο μπροστά με 20 πόντους διαφορά (45-25).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν είχε καμία σχέση! Η Μπάγερν αποφάσισε να παίξει άμυνα και διόρθωσε την κάκιστη εικόνα, που είχε. Οι Γερμανοί δέχθηκαν μόλις 13 πόντους και σε συνδυασμό με τους 23 που σημείωσαν, κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά μόλις στους δέκα πόντους (58-48).

Η Φενέρμπαχτσε ήταν χαμένη στο δεύτερο ημίχρονο και με συνεχόμενους πόντους μείωσε στους πέντε πόντους (60-55). Η Μπάγερν έτρεξε επί μέρους σκορ 17-5 και κατάφερε να φέρει τούμπα το παιχνίδι και να πάρει μάλιστα και αέρα 4 πόντων (63-67). Ο Βέσελι έκανε ότι περνούσε από το χέρι του, προκειμένου να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του. Ο Τσέχος έφτασε τους 25 πόντους και έφερε το ματς στα ίσια ύστερα από αρκετή ώρα (68-68) 1.13′ πριν το τέλος.

Η Μπάγερν πήρε εκ νέου το προβάδισμα, καθώς ο Μπόλντγουιν σκόραρε 49” πριν το φινάλε (68-70). Ο Λούσιτς κέρδισε τρεις βολές 14” πριν το φινάλε, αλλά εύστοχήσε σε μόλις μία βολή, αλλά οι Γερμανοί πήραν το επιθετικό ριμπάουντ (68-71). Ο Λούσιτς έκανε το 73-68, αλλά ο ΝτεΚολό 6” πριν το τέλος μείωσε σε 73-71 με τρίποντο. Ο Λούσιτς με βολές έκανε το 75-71 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 28-9, 45-25, 58-48, 71-75
Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοφ): Χάμιλτον, Μπράουν 2, Βέστερμαν, Μπιμπέροβιτς, ΝτεΚολό 18 (3), Πιέρ 7, Μπαρτέλ 6, Βέσελι 25 (8 ριμπ.), Έντι, Καντάν, Μοχάμεντ Άλι 3 (1), Ουλανόβας 10 (2)
Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Βέιλερ 7 (1), Μπόλντγουιν 6, Μπρέι, Ρέινολντς 17, Τόμας, Λούσιτς 18 (2), Ντέντοβιτς 10 (1), Αμάιζε, Ζίπσερ 2, Τζόνσον, Σίσκο 11 (3), Ραντόσεβιτς 4

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…