Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 78-70

Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 78-70

malcolm delaney ax armani exchange milan eb20

Η Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα ύστερα από την ήττα από τον Ολυμπιακό. Η ιταλική ομάδα επικράτησε με ανατροπή της Ρεάλ Μαδρίτης (78-70) και ρέφαρε την ήττα στο ΣΕΦ από την ομάδα του Πειραιά.

Η Ρεάλ Μαδρίτης από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξε τα δόντια της, καθώς προηγήθηκε με 11-4. Αμπάλντε και Τόμπκινς ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (8-19). Το μόνο, που κατάφερε η Αρμάνι, ήταν να μειώσει σε 19-10 με καλάθι του Ταρζέφσκι.

Η Αρμάνι προσπάθησε να πλησιάσει, αλλά η «Βασίλισσα» είχε τις λύσεις και κρατούσε σε απόσταση τους γηπεδούχους (18-28). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους (24-38). Η εικόνα παρέμεινε ίδια μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, με τη Ρεάλ να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 11 πόντων (31-42).

Η Ρεάλ Μαδρίτης στο τρίτο δεκάλεπτο έπαθε καθίζηση. Η «Βασίλισσα» σκόραρε με το σταγονόμετρο και μοιραία δέχθηκε την ανατροπή. Η Αρμάνι Μιλάνο ανέβασε την απόδοση της σταδιακά και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (50-49) με τον εκπληκτικό Σέρχι Ροντρίγκεθ. Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα τους ύστερα από τρίποντο του Λαπροβίτολα (54-55).

Η Αρμάνι συνέχισε να ανεβάζει στροφές και με επί μέρους σκορ 12-2 έχτισε διαφορά 9 πόντων (66-57). Η ιταλική ομάδα άντεξε και τελικά πήρε τη νίκη με 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 31-42, 54-55, 78-70
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): ΛεΝτέι, Μορασίνι 7 (1), Ρολ 4, Ροντρίγκεθ 25 (3), Ταρζέφσκι 8, Ντιλέινι 2, Σιλντς 19 (2), Μπρουκς, Χάινς 4, Ντατόμε 9
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ, Αμπάλντε 14 (3), Καμπάτσο 5 (1), Λαπροβίτολα 7 (1), Αλοθέν 2, Ντεκ 2, Γκαρούμπα 2 (11ριμπ.), Ταβάρες 6 (8ριμπ.), Γιουλ 8 (2), Τόμπκινς 15 (3), Τέιλορ 9 (3)

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…