Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ Προμηθέας – ΠΑΟΚ 96-93

Προμηθέας – ΠΑΟΚ 96-93

promitheas 2

Έπειτα από μία δυνατή φιλική “μάχη”, ο Προμηθέας επικράτησε του ΠΑΟΚ με 96-93 στην Πάτρα. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα της στην προετοιμασία, ενώ το σύνολο του Κώστα Μέξα παρουσίασε καλή ακόμα σ’ ακόμα ένα φιλικό παιχνίδι, δείχνοντας ότι βαδίζει στο σωστό δρόμο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του, με τον Προμηθέα να ξεφεύγει με 6 πόντους (28-22) στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά τον ΠΑΟΚ να είναι ανώτερος στη δεύτερη περίοδο και να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 46-49.

Ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα του και στο τρίτο δεκάλεπτο (67-71), ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι Πατρινοί είχαν περισσότερες λύσεις και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 46-49, 67-71, 96-93.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Μίλερ 18, Αγκμπελίζ 6, Τζέιμς 3, Δ. Αγραβάνης 16, Γκάρετ 9, Βασιλείου, Κολλιός, Φλόιντ 9, Γιαννόπουλος 21, Μαντζούκας 2, Ν. Μπαζίνας 5, Τανούλης 7.
ΠΑΟΚ: Μπιτς 13, Τσαλμπούρης 11, Λοβ 13, Γκρίφιν 9, Μαργαρίτης 15, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3, Παπαντωνίου, Τέρνερ 23, Μήτρου-Λονγκ 6.