Κεντρική Basket League ΑΕΚ Περιστέρι – ΑΕΚ 73-67

Περιστέρι – ΑΕΚ 73-67

aek peristeri

Περιστέρι και ΑΕΚ έδωσαν ένα πολύ δυνατό φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου. Η ομάδα των δυτικών προαστίων επικράτησε με 73-67, κάνοντας την ανατροπή στην τελευταία περίοδο μέσα από την εξαιρετική άμυνα της.

Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 15-15, όπως και το ημίχρονο (41-41). Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και κατάφερε να ξεφύγει με επτά πόντους (55-62) στο τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο το Περιστέρι, με όπλο την άμυνα του, κατάφερε να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (66-66) στο 35′.

Οι γηπεδούχοι, όχι μόνο επέστρεψαν στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν και τη νίκη, βραχυκυκλώνοντας κάθε επιθετικό ατού της Ένωσης στα τελευταία λεπτά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ σημείωσε μόλις 5 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το φιλικό διεξήχθη παρουσία του Μάκη Αγγελόπουλου στις κερκίδες.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 41-41, 55-62, 73-67.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 3, Γκάντι 4, Σκορδίλης 4, Πέτεγουει  11 (2), Βησσαρίου, Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 18 (1), Σαλούστρος 4, Τόλα, Αθηναίου 3 (1), Καράμπελας, Βασιλόπουλος, Τζόουνς 8, Γκρέι 18 (4).
AEK : Μορέιρα 6, Ράις 6, Λάνγκφορντ 24 (2), Ματσιούλις 9 (2), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 9 (1), Ζήσης 1, Γόντικας 4, Γκίκας, Μωραϊτης, Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 6 (1).