Κεντρική Διεθνή Γκέλα Ζαλγκίρις από την Λιετκαμπέλις πριν τον Ολυμπιακό (61-72)

Γκέλα Ζαλγκίρις από την Λιετκαμπέλις πριν τον Ολυμπιακό (61-72)

ZALGIRIS LIEKTKABELIS

Ήττα της Ζαλγκίρις από την Λιετκαμπέλις λίγο πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα καθώς ηττήθηκε εντός έδρας 72-61 για το λιθουανικό πρωτάθλημα.

Η πρώτη αντίπαλος των Ερυθρόλευκων στην διοργάνωση της Ευρωλίγκας, είχε θέματα στο Κάουνας και παρότι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 37-33, είδε τους φιλοξενούμενους να κάνουν… πάρτι στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Λιετκαμπέλις έτρεξε ένα 29-11 επιμέρους σκορ επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια και απλά στην τελευταία περίοδο διατήρησε την διαφορά ασφαλείας απο τους παίκτες της Ζαλγκίρις.

Για την αντίπαλο του Ολυμπιακού ξεχώρισαν οι Ζόφρι Λοβέρν (10π., 6ρ.) και Όγκουστιν Ρούμπιτ (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-33, 47-62, 61-72