Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Παναθηναϊκός 102-110

Άλμπα Βερολίνου – Παναθηναϊκός 102-110

foster

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 110-102 στον μικρό τελικό του τουρνουά της Euroleague στο Κάουνας και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Τρομερό σε εξέλιξη παιχνίδι, με τους “πράσινους” να χάνουν την ευκαιρία να το “καθαρίσουν” στην κανονική διάρκεια, μιας κι ο Παπαπέτρου αστόχησε σε μία βολή, αλλά να κάνουν “πάρτι” στην παράταση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μάρκους Φόστερ. Ο Αμερικανός γκαρντ βρέθηκε σε οργιώδες βράδυ, μετρώντας 29 πόντους με 7/9 τρίποντα.

Ακολούθησαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Νεμάνια Νέντοβιτς, που είχαν από 19 πόντους, ενώ πολλή δουλειά έκανε και ο Ζακ Όγκαστ με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από πλευράς Άλμπα ξεχώρισαν οι Γιοχάνες Τίμαν (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Μάοντο Λο (17 πόντοι, 6 ασίστ) και Λουκ Σίκμα (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Το παιχνίδι ήταν ένα κονσέρτο για πολυβόλα, με τις δύο ομάδες να ασχολούνται πολύ περισσότερο με το μπροστά μέρος του παρκέ παρά με το πίσω. Παναθηναϊκός κι Άλμπα σκόραραν ακατάπαυστα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους “πράσινους” να έχουν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ.

Προηγήθηκαν με 23-26 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ ανέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (43-49) στο φινάλε του ημιχρόνου, με τον Φόστερ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, βλέποντας σαν βαρέλι (4/4 τρίποντα) το γερμανικό καλάθι από την περιφέρεια.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να το διευρύνει. Οι Γερμανοί μείωσαν στου 3 πόντους (65-68) στο τέλος του δεκαλέπτου, ενώ κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (80-79) με τον Γκρέιντζερ στο 35′.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον Σίβα να δίνει το προβάδισμα με 92-91 στην Άλμπα, 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και τον Παπαπέτρου να αδυνατεί να “τελειώσει” το ματς, καθώς ευστόχησε στις 1 από τις 2 βολές που εκτέλεσε (92-92), έξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Ο αγώνας πήγε στην παράταση, εκεί όπου ο Φόστερ πήρε και πάλι το όπλο του. Ο Αμερικανός γκαρντ “βομβάρδισε” το γερμανικό καλάθι, με τους “πράσινους” να τρέχουν σερί 11-0, να ξεφεύγουν με 110-99 ένα λεπτό πριν το τέλος και να “καθαρίζουν” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 43-49, 65-68, 92-92 (κ.δ), 102-110 (α’ παρ).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες):  Λο 17 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Σίβα 13 (3/10 σουτ, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Γκιφάι 14 (3), Μάτισεκ 2, Σνάιντερ, Νίκιτς 1, Ολίντε 7 (1), Τίμαν 21 (7/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρέιντζερ 13 (1), Σίκμα 14 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 1, Όγκαστ 12 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 19 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ασίστ), Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης 4, Φόστερ 29 (4/5 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νέντοβιτς 19 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 2, Μήτογλου 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 4, Τζάκσον 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 3 λάθη).

Basket League: Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται το Περιστέρι

Παναθηναϊκός – Περιστέρι για την 4η αγωνιστική του Top 6 της Stoiximan Basket League…