Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Ζαλγκίρις 76-75

Ζενίτ – Ζαλγκίρις 76-75

andrew albicy zenit st petersburg eb19

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, που κέρδισε στην παράταση την Ζαλγκίρις με 76-75. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17 πόντους κατάφεραν να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή και να πάρουν την νίκη στην παράταση με βολές του Αλμπισί 2,8’’ πριν το τέλος.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να καταφέρνει να ξεφύγει με 7 πόντους μετά από τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς μετά από συνεχόμενα καλάθια του Λαντέιλ (5-12). Οι Λιθουανοί συνέχισαν να βρίσκουν με ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και διεύρυναν το σερί τους σε 12-0 ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (5-17). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τους Πονίτκα και Ίβερσον (10-17), ωστόσο Λεντέι και Ρίβερς με συνεχόμενους πόντους εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 πόντους (10-25) με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 12-27.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν επιθετικά, ωστόσο δεν κατάφεραν να περιορίσουν το σκοράρισμα των Λιθουανών με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα με τον Ζουμπκόφ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων για το 24-38 στο 15’. Η ρωσική ομάδα κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα ενάμισι λεπτό πριν την ανάπαυλα με τον Άιβερσον (32-41). Μάλιστα, οι παίκτες του Πασκουάλ μείωσαν στους 4 πόντους ολοκληρώνοντας ένα σερί 11-0 με τον Αλμπισί με τρίποντο να διαμορφώνει το 37-41 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με το σκορ να μένει χαμηλά και της δύο ομάδες να έχουν σκοράρει μόλις 7 πόντους μαζί στο πρώτο πεντάλεπτο (40-45). Οι Λιθουανοί ανέβασαν την διαφορά και πάλι στους 7 πόντους μετά από καλάθι του Λεντέι (44-51), με τον Αλμπισί να μειώνει σε 47-53 με σουτ από την περιφέρεια στο τέλος της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα 7-0 σερί κατάφεραν μα περάσουν για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του αγώνα μπροστά στο σκορ (54-53). Οι Λιθουανοί έμειναν πεντέμισι λεπτά χωρίς καλάθι με τους Ρώσους να διευρύνουν το σερί τους σε 13-0 με τον Αλμπισί να κάνει το 60-53 αναγκάζοντας τον Γιασικεβίτσιους να καλέσει τάιμ άουτ. Το πρώτο καλάθι της Ζαλγκίρις ήρθε δια χειρός Λαντέιλ από την περιφέρεια με τον Ουόκαπ να μειώνει στο καλάθι με λέι απ στον αιφνιδιασμό (60-58).

Οι Ρώσοι απάντησαν με ένα μικρό 4-0 σερί (64-58), με τον Λαντέιλ να μειώνει σε 64-60. Οι γηπεδούχοι πήραν τρία συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ στο τελευταίο ενάμισι λεπτό ροκανίζοντας τον χρόνο με τον Ουόκαπ να κερδίζει φάουλ 16’’ πριν το φινάλε. Ο Αμερικανός ευστόχησε και στις δύο φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (66-66). Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος στην τελευταία επίθεση, ο Ρίβερς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή με το παιχνίδι να πηγαίνει στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Λαντέιλ (66-68), με τον Ρίβερς να ευστοχεί από την περιφέρεια δίνοντας αέρα 5 πόντων στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντο του Αμπισί (69-71) ενώ λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με έμμεσο τρίποντο του Άιβερσον (74-73). Ο Αλμπισί ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών 2,8” πριν το τέλος κάνοντας το 76-75 για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 37-41, 47-53, 66-66 κ.α., 76-75

Ζενίτ (Πασκουάλ): Άιβερσον 14 (5/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλμπισί 19 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πονκρασόφ, Χόλινς 6, Τόμας 7 (1), Ρένφρο 7, Βορόνολφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Αμπρομάιτις 2, Πονίτκα 8, Αγιόν 10.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους):  Ουόκαπ 6 (11 ασίστ), Ρίβερς 14 (4), Λεκαβίτσιους 2, Χέις 2, Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 3 (1), Γκέμπεν 2, Γιοκουμπάιτις 2, Λεντέι 11 (1), Λαντέιλ 27 (8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ουλανόβας 4 (7 ριμπάουντ).

Λαρεντζάκης: «Η φιλοσοφία του Μπαρτζώκα στηρίζεται στις σχέσεις μεταξύ συμπαικτών»

Στην φιλοσοφία του Μπαρτζώκα, αναφέρθηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπί…