Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζενίτ 86-78

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζενίτ 86-78

mike james cska moscow eb19

Ακόμη μία νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δυσκολεύτηκε κόντρα στη Ζενίτ, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 86-78. Κορυφαίος για τους νικητές γι ακόμη μία φορά ήταν ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους.

Η Ζενίτ μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Όστιν Χόλινς προηγήθηκε με 11-2. Η απάντηση ήταν άμεση για την ΤΣΣΚΑ και γρήγορα βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (10-11). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανακτήσουν τη διαφορά, που είχαν χτίσει, αλλά στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκάλεπτου η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έτρεξε νέο σερί και έκλεισε την περίοδο μπροστά με 23-21.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι και τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου (31-31). Η ΤΣΣΚΑ με δύο συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε με 37-31, αλλά η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ (46-43).

Ο Μάικ Τζέιμς γι ακόμη μία φορά ήταν ο κορυφαίος επιθετικά παίκτης για την ΤΣΣΚΑ και με 18 πόντους οδηγούσε τους Ρώσους (60-51). Η κυριαρχία της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με το σκορ 66-58.

Η Ζενίτ δεν παράτησε το ματς, αλλά δεν μπορούσε να μειώσει περαιτέρω το σκορ. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κράτησε τα ηνία στο σκορ και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-43, 66-58, 86-78

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/3)

Τα «φώτα» στην Ιταλία και τον Παναθηναϊκό «Πλούσιο» είναι και το σημερινό τηλεοπτικό πρόγρ…