Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Βιλερμπάν 87-78

Ρεάλ Μαδρίτης – Βιλερμπάν 87-78

jaycee carroll real madrid eb19

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε η Ρεάλ Μαδρίτης με 87-78 επί της Βιλερμπάν για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι αδιάφοροι Γάλλοι έβαλαν δύσκολα στην βασίλισσα που βρέθηκε να χάνει στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε στην 22η νίκη της στην διοργάνωση.

Ιδιαίτερα εύστοχοι ήταν οι Γάλλοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καταφέρνοντας να προηγηθούν με 8 πόντους με τρίποντο του Λάιτι (7-15) στο πρώτο πεντάλεπτο. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 9 πόντους μετά από εύστοχο τρίποντο των φιλοξενούμενων (9-18), με τους Μαδριλένους να τρέχουν ένα σερί 5-0 μειώνοντας σε 14-18 με τον Μαλεντόν να διαμορφώνει το 14-20 του δεκαλέπτου.

Η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τους Γιαμπουσελέ και Μαλεντόν (14-25), με την βασίλισσα να απαντάει με συνεχόμενα τρίποντα από Κοζέρ και Ρούντι μειώνοντας και πάλι στους 5 (20-25). Οι Γάλλοι είχαν δυσκολία στο σκοράρισμα με την Ρεάλ να καταφέρνει να περάσει μπροστά με έμμεσο τρίποντο του Τόμπκινς (29-27). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο το οποίο έληξε στο 39-38.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι προβάδισμα 5 πόντων στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τον Καχούντι (41-46) με τον Ταβάρες να μειώνει σε 43-46. Η βασίλισσα έφερε το παιχνίδι ίσα με τρίποντο του Κάρολ (48-48) και πέρασε μπροστά λίγο αργότερα με περιφερειακό σουτ του Κοζέρ (51-48). Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και απάντησαν με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 παίρνοντας προβάδισμα 8 πόντων (51-59) με τους Κάρολ και Λαπροβίτολα να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους μειώνοντας σε 57-59. Η βασίλισσα συνέχισε την αντεπίθεση της και πέρασε μπροστά λίγο αργότερα με τρίποντο του Κάρολ (62-61) με το δεκάλεπτο να λήγει στο 67-63 με βολές του Γκαρούμπα.

Η Ρεάλ με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου κατάφερε να πάει την διαφορά στους 9 πόντους με έμμεσο τρίποντο του Γκαρούμπα (74-65). Οι προσπάθησαν να επιστρέψουν και μείωσαν στους 5 με τον Μαλεντόν (76-71), ωστόσο οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στην συνέχεια φτάνοντας σε διψήφιες διαφορές και στην νίκη με το τελικό 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 39-38, 67-63, 87-78

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 15 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φερνάντεθ 9 (1), Καμπάσο 2 (7 ασίστ), Λαπροβίτολα 9 (1), Ρέγιες 4, Γκαρούμπα 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νάκιτς 2, Κάρολ 19 (3), Ταβάρες 9 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τόμπκινς 8 (1).

Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τζεκίρι 10 (11 ριμπάουντ), Καουντί 8 (1), Μαλεντόν 12, Μπέρι 3 (1), Λόμαζ 4, Νουά 2, Ζαν-Σαρλ 13 (1), Ντιό, Λάιτι 6, Γιαμπουσέλ 9 (3), Στραζέλ 11.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …