Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Άλμπα Βερολίνου 73-72

Μπασκόνια – Άλμπα Βερολίνου 73-72

semaj christon kirolbet baskonia vitoria gasteiz eb19

Η Μπασκόνια πήρε μία μεγάλη νίκη με ανατροπή κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, καθώς επικράτησε με 73-72. Οι Βάσκοι βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 16 πόντους, αλλά κατάφεραν με μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τζάνινγκ, ο οποίος 3” πριν το τέλος πέτυχε το τρίποντο της νίκης. Ο Σίκμα ήταν ο μοιραίος για τους φιλοξενούμενους, καθώς αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων.

Ο Τόρνιγκε Σενγκέλια και ο Λουκ Σίκμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έπαιζαν μόνοι τους, καθώς ήταν οι μοναδικοί παίκτες των δύο ομάδων που σκόραραν (5-4). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, δίχως να μπορεί να ξεφύγει καμία (9-9). Η εικόνα παρέμεινε ίδια μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ να παραμένει ισόπαλο (15-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άλμπα μπήκε καλύτερα στο ματς και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τίμαν προηγήθηκε με 24-17. Η γερμανική ομάδα συνέχισε να βομβαρδίζει το καλάθι των Βάσκων και η διαφορά για πρώτη φορά έφτασε τους 10 πόντους (19-29). Η Μπασκόνια ξύπνησε και με σερί 8-0 επέστρεψε στο σκορ (27-29), αλλά οι Γερμανοί απάντησαν με δικό τους σερί και ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 8 πόντους (27-35). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 39-29. Το παιχνίδι ήταν κάκιστο επιθετικά με τις δύο ομάδες να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα.

Η Άλμπα Βερολίνου συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και στο δεύτερο ημίχρονο και δεν δυσκολεύτηκε να διευρύνει το προβάδισμα της (37-53). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη μεγάλη διαφορά τους μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (48-59). Στην τέταρτη περίοδο, όμως, η εικόνα άλλαξε. Η Μπασκόνια έβγαλε αντίδραση και με σερί 9-0 μείωσε σε 59-57. Οι Βάσκοι συνέχιζαν να ασκούν πίεση, αλλά οι Γερμανοί άντεξαν και κράτησαν το προβάδισμα τους (64-68).

Σενγκέλια κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια και έφτασε τους 23 πόντους στο ματς 59” πριν το τέλος (70-70). Ο Γκίφι έδωσε προβάδισμα ξανά στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Τζάνινγκ με τρίποντο 3” πριν το φινάλε πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έκανε το 73-72. Ο Σίκμα προσπάθησε να σκοράρει και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 39-29, 48-59, 73-72
Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Γκονζάλες, Κριστόν 14, Χένρι 2, Τζάνινγκ 10 (2), Ντιόπ 11, Φολ, Σενγκέλια 24 (1), Πολονάρα 5 (1), Έρικ 7
Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Γκίφι 14 (2), Ντίλοου 4, Έρικσον 15 (4), Μάτισεκ 8 (2), Χέρμανσον 5 (1), Νίκιτς, Όγκμπε 5 (1), Τίμαν 6 (2), Καβανό 2 (8 ριμπ.), ΕνΝοκό 3, Σίκμα 9 (6 ριμπ., 6 ασ.)

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…