Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 83-80

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 83-80

zan sisko fc bayern munich eb19

Η Μπάγερν Μονάχου “αυτοκτόνησε” στη Βαρκελώνη και τελικά ηττήθηκε με 83-80 από την Μπαρτσελόνα. Η γερμανική ομάδα βρέθηκε να προηγείται στην τελευταία περίοδο με 77-69, αλλά σ΄εκείνο το σημείο δέχθηκε σερί 9-0 και οι “μπλαουγκράνα” έκαναν την ανατροπή και πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής γι ακόμη μία φορά ο Μίροτιτς!

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (9-10). O Νίκολα Μίροτιτς γι ακόμη μία φορά ήταν εξαιρετικός και με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο οδηγούσε την Μπαρτσελόνα (19-14). Η Μπάγερν Μονάχου παρουσίαζε πλουραλισμό στην επίθεση της και κατάφερε με επί μέρους σκορ 7-2 να φέρει το ματς στα ίσια (21-21).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη γερμανική ομάδα να έχει ένα μικρό προβάδισμα (26-28). Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων, αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Αμπρίνες και Χίγκινς η Μπαρτσελόνα έφερε το ματς στα ίσια (36-36). To πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ 42-41 υπέρ των μπλαουγκράνα.

Η Μπάγερν Μονάχου στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετική και με σερί 10-2 ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (44-51). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και για πρώτη φορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους (48-59). Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε κάτι και η Μπάγερν διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα της (57-68).

Η Μπάγερν προηγήθηκε με 77-69, αλλά ο Μίροτιτς σ΄εκείνο το σημείο πήρε το όπλο του και με συνεχόμενους πόντους έφερε σε απόσταση αναπνοής την Μπαρτσελόνα (75-77). Οι μπλαουγκράνα ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους, καθώς ο Οριόλα σκόραρε για τρεις ύστερ από ασίστ του Μίροτιτς 1,01′ πριν το τέλος (78-77). Ο Μίροτιτς 12” πριν το τέλος ευστόχησε σε 2 βολές και έδωσε αέρα τριών πόντων στους Καταλανούς (80-77).

Η Μπαρτσελόνα επέλεξε να κάνει φάουλ στον Λο και δικαιώθηκε, καθώς ο παίκτης της Μπάγερν αστόχησε και στη συνέχεια κέρδισε φάουλ ο Τόμιτς στα 10”. Ο Κροάτης έβαλε τη μία από τις δύο και στα 2” ο Λούσιτς ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 81-80. Αμέσως ο Λο έκανε φάουλ στον Χίγκινς, ο οποίος με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-41, 57-68, 83-80
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 7, Ρίμπας, Χάνγκα 4, Σμιτς, Οριόλα 3 (1), Αμπρίνες 3 (1), Χίγκινς 16 (2), Ντιλέινι 3, Κούριτς 13 (2), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 28 (8 ριμπ.), Τόμιτς 4
Μπάγερν Μονάχου (Κόστιτς): Μπρέι 5 (1), Κινγκ, Μονρόε 19, Λούσιτς 12 (3), Λο 14 (4), Ζίπσερ 5 (1), Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 7 (1), Λεσόρτ 6, Σίσκο 10 (2), Ουέστις, Ραντόσεβιτς