Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 83-80

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 83-80

Η Μπάγερν Μονάχου “αυτοκτόνησε” στη Βαρκελώνη και τελικά ηττήθηκε με 83-80 από την Μπαρτσελόνα. Η γερμανική ομάδα βρέθηκε να προηγείται στην τελευταία περίοδο με 77-69, αλλά σ΄εκείνο το σημείο δέχθηκε σερί 9-0 και οι “μπλαουγκράνα” έκαναν την ανατροπή και πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής γι ακόμη μία φορά ο Μίροτιτς!

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (9-10). O Νίκολα Μίροτιτς γι ακόμη μία φορά ήταν εξαιρετικός και με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο οδηγούσε την Μπαρτσελόνα (19-14). Η Μπάγερν Μονάχου παρουσίαζε πλουραλισμό στην επίθεση της και κατάφερε με επί μέρους σκορ 7-2 να φέρει το ματς στα ίσια (21-21).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη γερμανική ομάδα να έχει ένα μικρό προβάδισμα (26-28). Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων, αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Αμπρίνες και Χίγκινς η Μπαρτσελόνα έφερε το ματς στα ίσια (36-36). To πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ 42-41 υπέρ των μπλαουγκράνα.

Η Μπάγερν Μονάχου στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετική και με σερί 10-2 ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (44-51). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και για πρώτη φορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους (48-59). Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε κάτι και η Μπάγερν διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα της (57-68).

Η Μπάγερν προηγήθηκε με 77-69, αλλά ο Μίροτιτς σ΄εκείνο το σημείο πήρε το όπλο του και με συνεχόμενους πόντους έφερε σε απόσταση αναπνοής την Μπαρτσελόνα (75-77). Οι μπλαουγκράνα ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους, καθώς ο Οριόλα σκόραρε για τρεις ύστερ από ασίστ του Μίροτιτς 1,01′ πριν το τέλος (78-77). Ο Μίροτιτς 12” πριν το τέλος ευστόχησε σε 2 βολές και έδωσε αέρα τριών πόντων στους Καταλανούς (80-77).

Η Μπαρτσελόνα επέλεξε να κάνει φάουλ στον Λο και δικαιώθηκε, καθώς ο παίκτης της Μπάγερν αστόχησε και στη συνέχεια κέρδισε φάουλ ο Τόμιτς στα 10”. Ο Κροάτης έβαλε τη μία από τις δύο και στα 2” ο Λούσιτς ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 81-80. Αμέσως ο Λο έκανε φάουλ στον Χίγκινς, ο οποίος με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-41, 57-68, 83-80
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 7, Ρίμπας, Χάνγκα 4, Σμιτς, Οριόλα 3 (1), Αμπρίνες 3 (1), Χίγκινς 16 (2), Ντιλέινι 3, Κούριτς 13 (2), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 28 (8 ριμπ.), Τόμιτς 4
Μπάγερν Μονάχου (Κόστιτς): Μπρέι 5 (1), Κινγκ, Μονρόε 19, Λούσιτς 12 (3), Λο 14 (4), Ζίπσερ 5 (1), Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 7 (1), Λεσόρτ 6, Σίσκο 10 (2), Ουέστις, Ραντόσεβιτς

Επιτροπή και στον ΕΣΑΚΕ για τους φακέλους των ομάδων!

Τα μέλη του Δ.Σ. του ΕΣΑΚΕ παίρνουν μέρος σε μία κρίσιμη συνεδρίαση, όσον αφορά το μέλλον …