Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Μπασκόνια 71-80

Μπάγερν – Μπασκόνια 71-80

Την 11η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Μπασκόνια επικρατώντας με 80-71 επί της Μπάγερν Μονάχου στην Γερμανία στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Με αυτή την νίκη οι Ισπανοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 11-16 και διατηρούν μαθηματικά πιθανότητες για είσοδο στα πλέι οφ, ενώ οι Γερμανοί παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 8-19.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ το οποίο ήταν ισόπαλο 10-10 με την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Πολονάρα (20-21) με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 5-0 στο φινάλε του δεκαλέπτου διαμορφώνοντας το 25-21.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Ντράγκιτς (36-37). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με έμμεσο τρίποντο του Ζίπσερ (39-37) με τους Τζάνινγκ και Έρικ να δίνουν εν νέου προβάδισμα στην ισπανική ομάδα (39-40). Η Μπασκόνια διεύρυνε το προβάδισμα της στους 5 πόντους (39-44) με τον Μονρό να μειώνει στο 41-44 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με την συμπλήρωση του πρώτου τρίλεπτου της επανάληψης με τρίποντου του Μπρέι (48-48), ενώ λίγο αργότερα πήραν τα ηνία του αγώνα με βολές του Μονρό (50-48). Σίλντς και Σενγκέλια έδωσαν ξανά προβάδισμα στην Μπασκόνια (50-52) με τους Μπαρτέλ και Λούτσιτς να βάζουν και πάλι μπροστά τους Βαυαρούς (54-52). Η ισπανική ομάδα έτρεξε ένα σερί 8-0 στα τελευταία λεπτά της περιόδου πηγαίνοντας με αέρα 6 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο (54-60).

Χένρι και Τζάνινγκ με συνεχόμενους πόντους πήγαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για την ομάδα του Ιβάνοβιτς (57-68), με τον Μπαρτέλ να απαντά με δικό του περιφερειακό σουτ (60-68). Οι Γερμανοί δεν κατάφεραν ποτέ να μειώσουν περισσότερο την διαφορά με την Μπασκόνια να φτάνει στην νίκη με το τελικό 71-80.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 41-44, 54-60, 71-80

Μπάγερν Μονάχου (Κόστιτς): Μπρέι 10 (2), Κινγκ, Μονρό 18 (7/8 δίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Λούτσιτς 4 (0/3 τρίποντα), Λο 16 (4/9 τρίποντα), Τσίπσερ 11 (1), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 10 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Λεσόρ, Σίσκο 2 (2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Χιούστις.

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Κρίστον 8, Χένρι 8, Τζάνινγκ 8 (1), Ντιόπ 7 (4 ριμπάουντ), Γκαρθία, Φαλ, Σενγκέλια 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ντράγκιτς 13 (2), Σιλντς 4, Πολονάρα 5 (1), Έρικ 16 (7/9 δίποντα, 2/2 βολές).

Επιτροπή και στον ΕΣΑΚΕ για τους φακέλους των ομάδων!

Τα μέλη του Δ.Σ. του ΕΣΑΚΕ παίρνουν μέρος σε μία κρίσιμη συνεδρίαση, όσον αφορά το μέλλον …