Κεντρική Διεθνή Χάποελ Ιερουσαλήμ – Περιστέρι 91-78

Χάποελ Ιερουσαλήμ – Περιστέρι 91-78

hapoel peristeri

Δεν τα κατάφερε το Περιστέρι στο Ισραήλ, γνωρίζοντας την ήττα από την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 91-78, στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για την φάση των «16» του BCL. Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου επέστρεψαν δύο φορές από το -12 βάζοντας δύσκολα στους ισραηλινούς, αλλά στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά φτάνοντας στην νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και το Περιστέρι να παίρνει προβάδισμα 3 πόντων με λέι απ του Κέιν (11-14) στο 5’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν ισοφαρίζοντας με τρίποντο του Μακ, με τον Γκρέι να δίνει εκ νέου προβάδισμα τρίποντου στην ομάδα του με καλάθι και φάουλ (14-17). Οι ισραηλινοί βελτίωσαν αισθητά την απόδοση τους στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, και κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 11-0 περνώντας μπροστά με 8 (25-17), με το δεκάλεπτο να λήγει στο 25-18.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε να μειώσει στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Σαλούστρου, ωστόσο οι γηπεδούχοι λίγο αργότερα κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα με τρίποντο του Φελντέιν (33-23). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (41-30), ωστόσο το Περιστέρι με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χάτσερ μείωσε στους 5 (41-36) αναγκάζοντας τον Κάτας να καλέσει τάιμ άουτ. Το επιθετικό κρεσέντο του Χάτσερ συνεχίστηκε με ένα ακόμα τρίποντο (41-39), με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων (48-46).

Το Περιστέρι κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με το ξεκίνημα της επανάληψης με τον Ξανθόπουλο (48-49), ενώ ανέβασε την διαφορά στους  λίγο αργότερα με λέι απ του Βασιλόπουλου (50-53). Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα (55-53) με τον Χάτσερ να απαντάει με το 4ο του τρίποντο για το 56-55. Η ομάδα του Κάτας με ένα σερί 7-0 πήρε προβάδισμα 6 πόντων (67-61), με την ελληνική ομάδα να μειώνει και πάλι στον πόντο με συνεχόμενους πόντους του Γκρέι (67-66). Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Λέβι πήραν προβάδισμα 5 πόντων για το 72-67 της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά (78-67). Οι ισραηλινοί συνέχισαν να βρίσκουν τρόπο να σκοράρουν διατηρώντας την διαφορά και έφτασαν στην νίκη με το τελικό 91-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-46, 72-67, 91-78

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Κάτας): Μπράιμο 11 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φελντέιν 15 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χόλαντ 9 (3), Λέβι 3 (1), Μακ 15 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπλατ 2, Μπράουν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τέρι 5, Τόμας 16 (7/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζάλμανσον 2

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκρέι 9 (1/5 τρίποντα), Χάτσερ 13 (4/8 τρίποντα), Κέιν 13 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μορέιρα 20 (10/18 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5 (1), Καράμπελας 4, Μόουζες 1, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος 1

BCL: Στα πρότυπα του ΝΒΑ το Final Four (vid)

Το Final Four του BCL θα γίνει σε γυάλινο δάπεδο. Το ΝΒΑ θέλησε να μιμηθεί η FIBA και φέρν…