Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός 91-79

Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός 91-79

dwight buycks olympiacos piraeus eb19

Ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη προσπάθεια στην Τουρκία, αλλά η Αναντολού Εφές με πρωταγωνιστή τον μαγικό Λάρκιν κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη με 91-79. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πίσω στο σκορ σε όλο το ματς, αλλά στην τελευταία περίοδο έκαναν την αντεπίθεση τους. Η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10, αλλά ο Λάρκιν συνέχισε να πυροβολεί και “σκότωσε” τους φιλοξενούμενους. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μπάικς για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός ήταν εύστοχος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με τρίποντο του Μπάικς προηγήθηκε με 5-2. Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με 2/2 τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στους 8 πόντους (5-13). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους “ερυθρόλευκους”, καθώς μετά το 17-11 δέχθηκε σερί 8-0 και βρέθηκε πίσω στο σκορ (19-17).

Η τουρκική ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (29-19) έχοντας πρωταγωνιστή τον Σέιν Λάρκιν (12 πόντοι). Ο Οκτάβιους Έλις και ο Μπάικς έδωσαν ανάσα στην ομάδα του Πειραιά και μείωσαν σε 29-24. Ο Μπάικς ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς μέτρησε 8 πόντους έχοντας 1/1 δίποντο και 2/2 τρίποντα.

Ο Μίσιτς πήρε τη σκυτάλη από τον Λάρκιν και με συνεχόμενα καλάθια ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους (34-24). Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κράτησαν τα ηνία του σκορ (40-30). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις φτάνοντας μέχρι και τους 15 πόντους (49-34) μέχρι να σπάσει το σερί τους ο Έλις, που πρόσφερε πολύτιμες λύσεις. Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και με τους εξαιρετικούς Πρίντεζη και Έλις μείωσε σε 51-41.

To ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καλό για τον Ολυμπιακό. Η Αναντολού Εφές βρήκε δύο συνεχόμενα τρίποντα και εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (57-41). Η Εφές ήταν πραγματικά μαγική στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα τρίποντα “σκότωνε” τους “ερυθρολεύκους” (63-46). Η Εφές σκόραρε μόνο με τρίποντα στην τρίτη περίοδο (πέντε συνεχόμενα) και δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης στην ομάδα του Πειραιά (66-50). Οι Τούρκοι δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν το προβάδισμα τους κι έτσι η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ 72-55.

Ο Μπόλντγουιν στο δεύτερο μέρος ήταν καλύτερος σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και έφτασε τους 8 πόντους ύστερα από τρίποντο που σημείωσε (72-58). Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και με σερί 7-0 μείωσαν στους 10 (72-62). Το σερί συνεχίστηκε και με νέο καλάθι από τον Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 72-64! Ο Βεζένκοφ ήταν φανταστικός στα τελευταία λεπτά και με 5/5 δίποντα και 10 πόντους έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Ολυμπιακό (74-66).

Η Εφές άντεχε στην πίεση του Ολυμπιακού, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” δεν τα παράτησαν και έκαναν το 78-69 με τρίποντο του Πολ. Ο Λάρκιν έκανε μαγικά πράγματα κόντρα στην ομάδα του Πειραιά και με νέο τρίποντο έφτασε τους 32 πόντους και έκανε το 81-69. Ο Μπάικς απάντησε άμεσα για τον Ολυμπιακό και με καλάθι και φάουλ μείωσε ξανά στους 9 (81-72).

Ο Λάρκιν πραγματικά έκανε απίστευτα πράγματα και διέλυσε την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Αμερικανός πέτυχε ακόμη πέντε πόντους και έβαλε τέλος στο παιχνίδι (86-72). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και τελικά η Εφές πήρε τη νίκη με 91-79.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 51-41, 72-55, 91-79
Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 40 (10), Μπομπουά 3 (1), Σίνγκλετον 3, Μπαλμπάι, Σανλί, Μόερμαν 5, Πλάις 13, Μίσιτς 12 (2), Άντερσον 4 (1), Πίτερς, Ντάνστον 11, Σιμόν
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 3 (1), Μπόλντγουιν 8 (1), Πολ 7, Κόνιαρης, Μπάικς 11 (8 ασ.), Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 8 (1/1 δ., 2/2 τρ.), Ποκουσέφσκι, Ρούμπιτ 4, Έλις 14, ΜακΚίσικ 5 (1)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…