Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Φενέρμπαχτσε 68-73

Ζενίτ – Φενέρμπαχτσε 68-73

leo westermann fenerbahce beko istanbul eb19

Για τα καλά στο παιχνίδι της εισόδου στα πλέι οφ είναι πλέον η Φενέρμπαχτσε, αφού πέρασε από την Αγία Πετρούπολη επικρατώντας με 73-68 επί της Ζενίτ. Πλέον η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι στην 8η θέση της βαθμολογίας ισόβαθμη με την Αρμάνι με ρεκόρ 11-12, με τους Ρώσους να παραμένουν στην τελευταία θέση με μόλις 7 νίκες σε 23 παιχνίδια.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά με 3 (6-9) μετά από έμμεσο τρίποντο του Βέσελι. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα ισοφαρίζοντας με τρίποντο του Τρούσκιν, για να περάσουν μπροστά με 4 ολοκληρώνοντας ένα σερί 7-0 (13-9). Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε με τρίποντο του Σλούκα δικό της σερί 10-0 για το 13-19 με τον Αγιόν να μειώνει στο 15-19 του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με ένα επιμέρους 7-2 πήραν αέρα 9 πόντων (17-26) με εύστοχο τρίποντο του Ντατόμε. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στους 13 (17-30) αναγκάζοντας τον Πλάθα να καλέσει τάιμ άουτ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να έχουν μεγάλο πρόβλημα και στις δύο πλευρές του παρκέ και την διαφορά να εκτοξεύεται στους 17 πόντους με το πέμπτο δίποντο του Βέσελι (20-37). Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και κατάφεραν να μειώσουν στους 9 για το 32-41 του ημιχρόνου.

H τουρκική ομάδα πήγε και πάλι την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους με τρίποντο του Ντε Κολό στο ξεκίνημα της επανάληψης (34-46), ωστόσο οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους από τους Αγίον και Βορόνοφ μείωσαν στους 3 (45-48) κάνοντας ένα επιμέρους 11-2. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους Βέστερμαν και Τόμας (45-53) με την τρίτη περίοδο να λήγει με το 50-54.

Η Φενέρ μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι και με 8 συνεχόμενους πόντους του Βέστερμαν πήγε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (52-62) με την Ζενίτ να απαντά με περιφερειακό σουτ του Αμπρομάιτις για το 55-62. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και μείωσαν στους 4 με τρίποντο του Χόλινς (58-62) με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να κάνει το 61-68 πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Η ρωσική ομάδα με συνεχόμενες βολές μείωσε και πάλι στους 4 (64-68), ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή για να έρθει το τελικό 68-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 32-41, 50-54, 68-73

Ζενίτ (Πλάθα): Αλμπισί 3 (0/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Πονκρασόφ, Χόλινς 16 (3), Τόμας 13 (5 ριμπάουντ), Σεβτσούκ, Τρούτσκιν 3 (1), Βορόνοφ 5 (1), Ζούμπκοφ 2, Αμπρομάιτις 10 (1), Αγιόν 16 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Νάναλι 2, Βέστερμαν 13 (3 τρίποντα, 4 ασίστ), Κάλινιτς 3, Σλούκας 12 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντε Κολό 6 (2), Γουίλιαμς 9 (3), Τόμας 6 (5 ριμπάουντ), Βέσελι 11, Ντατόμε 11 (1).

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…