Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Άλμπα Βερολίνου 81-83

Ζενίτ – Άλμπα Βερολίνου 81-83

will thomas zenit alba

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον πάγκο της Ζενίτ ο Τσάβι Πασκουάλ. Η ρωσική ομάδα αν και για 35 λεπτά είχε το προβάδισμα στο ματς, κατάφερε να χάσει από την Άλμπα Βερολίνου με 83-81. Οι Γερμανοί έκαναν μία μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο και πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Ζενίτ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Χόλινς (5 πόντοι) προηγήθηκε 9-4. Η Άλμπα Βερολίνου προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο ματς (16-10). H ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (21-12). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε τους 10 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-15).

Η Άλμπα Βερολίνου έδειξε σημάδια ζωής στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα μικρό σερί 5-0 μπήκε ξανά στο παιχνίδι (25-20). Η γερμανική ομάδα συνέχισε την αντεπίθεση της και με κορυφαίο τον Χέρμανσον (12 πόντοι) πλησίασε στους 2 πόντους (27-25). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους Ρώσους όμως να κρατούν σταθερά το προβάδισμα τους (42-38).

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Η Ζενίτ ανέβασε ξανά την απόδοση της και κατάφερε με επί μέρους σκορ να ανεβάσει τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους (53-43). Η Άλμπα Βερολίνου δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με τον εκπληκτικό Χέρμανσον πλησίασε ξανά στους 4 (60-56). H ρωσική ομάδα συνέχισε να έχει το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει από τους Γερμανούς (68-61).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Άλμπα Βερολίνου ήταν πραγματικά μαγική. Με ένα εντυπωσιακό σερί όχι μόνο ισοφάρισε το ματς, κατάφερε να κάνει και την ανατροπή (71-77). Η γερμανική ομάδα άντεξε και τελικά πήρε τη νίκη με 83-81 κάνοντας μία μεγάλη ανατροπή!

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-38, 64-58, 81-83

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…