Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Μπάγερν Μονάχου 75-65

Βιλερμπάν – Μπάγερν Μονάχου 75-65

jordan taylor ldlc asvel villeurbanne eb19

Ακόμη μία νίκη στη φετινή διοργάνωση πανηγύρισε η Βιλερμπάν, καθώς επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 75-65. Η γαλλική ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Άντριαν Πέιν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και πέτυχε γρήγορα τέσσερις πόντους για την ομάδα του (7-3). Η Μπάγερν Μονάχου γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι και ισοφάρισε το σκορ (12-12). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τους Γερμανούς να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (18-20).

Λούσιτς ήταν σε εξαιρετική ημέρα για την Μπάγερν και με 9 πόντους οδηγούσε επιθετικά την ομάδα του (22-29). Η Βιλερμπάν δεν άφησε τους Γερμανούς να ξεφύγουν άλλο στο σκορ και πλησίασε στους τρεις πόντους με καλάθι του Πειν (32-35), που είχε ήδη 10 πόντους. Η γαλλική ομάδα μάζεψε ακόμη περισσότερο τη διαφορά και στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 35-34 υπέρ των Γερμανών.

Βιλερμπάν ανέβασε την απόδοση της στο τρίτο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 14-7 κατάφερε να προηγηθεί με 48-42. H γαλλική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με διψήφια διαφορά με πρωταγωνιστές τους εξαιρετικούς Τέιλορ και Πέιν (66-55). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Βιλερμπάν πήρε τη νίκη με 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 34-35, 54-51, 75-65
Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τζάκσον 3, Τέιλορ 15 (8 ασ.), Γιεκίρι 12, Μαλεντόν, Λομάζ 8 (2), Γκαλιού 2, Τσαρλς 6, Μπακό 2, Λάιτι 10 (1), Στρέιζελ 2, Πέιν 15 (8 ριμπ.)
Μπάγερν Μονάχου (Κόστιτς): Μπρέι, Κινγκ, Κόπονεν 7 (1), Μονρό 6 (7 ριμπ.), Λούσιτς 14 (1), Λο 3 (1), Ζίπσερ 7, Μπαρτέλ 5 (1), Λεσόρ 14, Σίσκο 6, Ουέστις 3 (1)

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…