Κεντρική Διεθνή Προμηθέας – Μπρέσια 67-56

Προμηθέας – Μπρέσια 67-56

promitheas lavrio

Με το ένα πόδι στην φάση των “8” του Γιούροκαπ είναι ο Προμηθέας αφού επικράτησε με 67-56 επί της Μπρέσια στο “Δημήτρης Τόφαλος” για την 5η αγωνιστική της φάσης των “16”. Μάλιστα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήρε και την διαφορά του πρώτου αγώνα από τους Ιταλούς έχοντας τον πρώτο λόγο σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ντέρμπι από το ξεκίνημα ήταν το παιχνίδι στην Πάτρα με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ με τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει το 10-8 με το δεύτερο του καλάθι στο ματς. Οι πατρινοί πήραν προβάδισμα 3 πόντων με τρίποντο του Κασελάκη (16-13) με τον Μος να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με έμμεσο τρίποντο διαμορφώνοντας το 16-16 του δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τον Προμηθέα να παίρνει για πρώτη φορά αέρα 6 πόντων μετά από καλάθι του Μάντζαρη (24-18) στο 14’. Η άμυνα της ομάδας του Μάκη Γιατρά ήταν εξαιρετική σε αυτό το διάστημα με τον Μαυροκεφαλίδη να δίνει διψήφια διαφορά στην ομάδα του από την γραμμή των βολών μετά από τρίποντο του Μπαμπ (30-20). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και κατάφεραν να μειώσουν στους 3 με συνεχόμενους πόντους από Λακιντάνα και Κένεθ για το 35-32 του ημιχρόνου.

Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στο ξεκίνημα της επανάληψης και κατάφερε να πάρει εκ νέου διψήφια διαφορά με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη στο 24’ (46-36) με τον Χολ να κάνει το +1 για  τους Πατρινούς με περιφερειακό σουτ λίγο αργότερα (49-36). Οι Ιταλοί απάντησαν με τον Λακιντάνα κατεβάζοντας την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (49-41), με τον Χολ να κάνει το 56-46 δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Λακιντάνα κατάφεραν να μειώσουν στους 6 στο φινάλε της περιόδου (57-51).

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να έχουν δυσκολία στο σκοράρισμα με τον Μάρβιν Τζόουνς να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους για την ελληνική ομάδα δίνοντας της αέρα 8 πόντων (61-53). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5 με τον Χόρτον, για να απαντήσει ο Μάντζαρης κάνοντας το 63-56 τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με συνεχόμενα καλάθια ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους, δίνοντας τέλος στις όποιες ελπίδες των Ιταλών για να φτάσει στην νίκη με το τελικό 67-56.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-32, 57-51, 67-56

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπαμπ 5 (1/7 τρίποντα), Αγραβάνης 10 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μαυροκεφαλίδης 15 (6/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης 4 (1), Μάντζαρης 10 (4/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Κατσίβελης 8, Φίλερ, Τζόουνς 4

Μπρέσια (Εσπόζιτο): Ζερίνι, Γουόρνερ 4, Τράις 4 (1), Αμπάς 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κέιν 2, Λακουιντάνα 16 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάνσντοουν 4 (1/6 σουτ), Χόρτον 15 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μος 5, Σακέτι 2

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…