Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ ΠΑΟΚ – Βόννη 103-84

ΠΑΟΚ – Βόννη 103-84

jacorey williams paok vonni

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Basketball Champions League ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά στο τελευταίο του παιχνίδι στη διοργάνωση για φέτος επικράτησε στο “άδειο” Παλατάκι με 103-84 της Βόννης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, αλλά σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και πήρε τελικά τη νίκη.

Η Βόννη ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και με συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε με 10-6. Ο ΠΑΟΚ ξύπνησε και με τρίποντο του Σόρτερ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (13-12). Η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. Η γερμανική ομάδα ήταν εξαιρετική επιθετικά και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 9 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-28).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνα του και δέχθηκε μόλις 2 πόντους ύστερα από δύο λεπτά και έριξε τη διαφορά (24-30). H Bόννη αντέδρασε και κατάφερε με ένα μικρό σερί να ανεβάσει ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (27-37). Η γερμανική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο με τον ΠΑΟΚ να μαζεύει λίγο τα πράγματα, καθώς μείωσε στους 7 (41-48). Ο Δικέφαλος του Βορρά, όμως, βρήκε δύο συνεχόμενα τρίποντα με τους Σόρτερ και Σμιθ και μείωσε στον 1 πόντο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (47-48).

Το κρεσέντο στα τρίποντα συνεχίστηκε και με ακόμη ένα από τον Σμιθ ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ (50-48). O Δικέφαλος του Βορρά συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ, δίχως όμως να μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας (66-60). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου έτρεξε σερί 10-0 και έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους για πρώτη φορά (79-67).

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα του και πανηγύρισε τη νίκη με 103-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 47-48, 72-67, 103-84
ΠΑΟΚ (Νερατζάκης): Χατζηνικόλας 3 (1), Ιατρίδης, Καρράς, Τσόχλας 5 (1), Ουίλιαμς 6, Μπεστ 18 (3), Μπράουν 13 (2), Μαργαρίτης 4, Ριτ 6, Σαρικόπουλος 10 (11 ριμπ.), Σόρτερ 23 (4), Σμιθ 15 (3)
Βόννη (Πατς): Μπινάφ, Μπράουν 8 (7 ριμπ.), Ολιβέιρα, Σαϊμπού 12 (1), Σιμόνς 10 (2), Μπρόνιγκ 14, Φρέιζερ 19 (2), Λόρενς 11 (3), Λίσκα 4 (1), Μπαρτόλο, Σούμποτιτς 2, Ζίμερμαν 4

Περισσότερα σε ΠΑΟΚ

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…