Κεντρική Basket League Λαύριο – Περιστέρι 75-61

Λαύριο – Περιστέρι 75-61

lavrio

Μεγάλη νίκη για το Λαύριο που επικράτησε με 75-61 επί του Περιστερίου για την 18η αγωνιστική της basket league. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε τις 9 στο πρωτάθλημα κάνοντας ένα ακόμα βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής, ενώ παράλληλα παραμένει εντός της πρώτης οχτάδας που οδηγεί στα πλέι οφ.

Πολύ παραγωγικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με τρίποντο του Ντέιβις (6-5), ενώ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με την συμπλήρωση πέντε λεπτών με συνεχόμενους πόντους του Μόουζες (10-11). Οι κυανοκίτρινοι πήραν αέρα 5 πόντων με διαδοχικά καλάθια από Γκρέι και Μορέιρα (10-15), με τον Ντάιμ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (15-15) με έμμεσο τρίποντο, ενώ και το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (19-19).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σημαντικό πρόβλημα στο σκοράρισμα στην δεύτερη περίοδο με το Λαύριο να τρέχει ένα σερί 7-0 για το 26-19. Το πρώτο καλάθι του Περιστερίου ήρθε μετά από 5 λεπτά δια χειρός Μορέιρα (26-21), με τον Σαλούστρο να μειώνει στους 4 με το πρώτο του τρίποντο (30-26). Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τρίποντο του Άουτλο (33-26) με το ημίχρονο να τους βρίσκει στο +7 (37-30).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3 με τους Σαλούστρο και Μόουζες στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Ντέιβις να απαντά με σουτ από την περιφέρεια (40-34). Ο Μόουζες ευστόχησε πίσω από τα 6,75 φέρνοντας και πάλι την ομάδα του σε απόσταση ενός τριπόντου, με τους Άλμαν και Γερομιχαλό να δίνουν αέρα 9 πόντων στην ομάδα τους (46-37) τριάμισι λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά με τον Ντέιβις (50-39), με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει στο +15 (57-42).

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου μειώνοντας στους 6 (57-51) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Άουτλο με εύστοχο τρίποντο έδωσε τέλος στο σερί του Περιστερίου με την διαφορά να πηγαίνει και πάλι σε διψήφια επίπεδα με σουτ του Άλμαν από την περιφέρεια (70-58), για να φτάσει η ομάδα του στην νίκη με το τελικό 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-30, 57-42, 75-61