Κεντρική Γ' Εθνική Γ΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του 2ου Νότιου Ομίλου

Γ΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του 2ου Νότιου Ομίλου

Ο ΒΑΟΛ έκανε τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς επικράτησε του πρωτοπόρου ΕΦΑΟΖ με 69-64 και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Ο Ερμής Σχηματαρίου εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της ομάδας του Ζωγραφου και μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά ύστερα από τη νίκη του με 64-63 στην έδρα του Πέρα.

Αποτελέσματα:

Κυριακή 9/2
Άρης Θήβας-Ένωση Ιλίου 75-83
Πέρα-Ερμής Σχηματαρίου 63-64
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-Αργοναύτης Τριγλίας 84-74 παρ. (67-67 κ.α.)
Βούρειος ΑΟΛ Χίου-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 69-64
ΑΚ Χαλκίδας-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 73-61
Σάββατο 8/2
ΑΟΚΧ-ΑΠΑΣ 64-61

Τα φύλλα αγωνα:

ΒΑΟΛ-ΕΦΑΟΖ 69-64
Τα δεκαλεπτα: 14-9, 34-22, 53-50, 69-64
Διαιτητές: Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος
ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας – Σαμιώτης): Σιμιτσάκης, Χριστοβασίλης, Ανδρουλάκης 3(1), Σουλίκας 16(2), Φουντουλάκος, Παπαδόπουλος 7, Κουτσαντωνάκης, Τσουρής 16(2), Μαρούλης 10, Τροβάς 4, Κουϊμτζής 4, Κωνσταντινάκος 9(3).
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Μάνος – Ζωηρού): Μπαλαμώτης 2, Δήμου 4, Ζαρμακούπης 14(1), Δρίβας 13(3), Αμβράζης 7, Κανελλόπουλος 9, Πιτούλης 6, Κριζέας 1, Μπένος 8.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 75-83
Τα δεκαλεπτα: 17-17, 35-33, 54-58, 75-83
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Λογοθέτης
Αρης Θήβας (Ματσαγγούρας-Φραγκούλης): Κόλλιας, Πανταζής 7 (1), Ματσαγγούρας, Γκρινιάρης 20 (1), Παγώνης 5 (1), Παρδακάς 16 (1), Χαρατσής 2, Γιώτης 2, Γκιζογιάννης 16 (2), Ντέντα 3, Τριανταφύλλου 2 Ανέστης 2.
Ενωση Ιλίου (Πανούλιας-Βελτσίστας): Ραγιάς, Μπέλλας Γ. 12 (2), Γεροκώστας 18 (1), Φουντάς 9 (2), Κατσαρός, Ραλλάκης, Μπολατόγλου 16 (1), Δαρμής 4, Μπελλάς Οδ. 11 (1), Μανταλβάνος 6, Τσιουμπρής 7, Βάτσιος.

ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ-ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ 84-74 παρ. (67-67 κ.α.)
Τα δεκάλεπτα: 15-17, 17-22,, 22-17, 13-11, 17-7
Διαιτητές: Ζιώγας-Τηγάνης
ΦΕΑ (Καρατζάς-Καρακατσάνης): Καστανιώτης 8, Μπαρδας 10 (2), Τσακίρης 5, Στεγιάκης 21 (2), Λίτσος 6 (1), Μιχόπουλος 7 (1), Πανουσόπουλος, Καραλευθέρης 21, Τρικαλιώτης 1, Δρακάκης 5, Αναούνης.
Αργοναυτης (Γιαννακόπουλος-Αβραμίδης): Καλογερόπουλος 16 (2), Λίτσο 3, Παπαδημητρίου 6 (1), Τύρλας 7, Παπουτσής 6, Πέζος 4, Σβάρνας 14, Κορομηλιάς, Σταμέλος 18 (2).

ΧΒΑ- ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 73-61
Διαιτητές: Κοντίλης-Ελ Ανύ.
Τα δεκαλεπτα: 12-15, 23-32, 50-42, 73-61
ΧΒΑ (Καλογήρου): Μπρατσιάκος 7 (1), Στεφάνου 6 (1), Παππαδης 5 (1), Κατσούλας 2, Μητσιμπόνας 20 (6), Γεωργιάδης 15 (2 τριπ., 12 ριμπ.), Σίδερης 10, Φραγκούλης 8 (1), Σταθόπουλος, Λούκας.
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Δεγαϊτας): Αλβέρτης, Τσάκας 7, Νάτσιος 8, Ξιούρας 2, Αλεξανδρόπουλος, Πουρνάρας 10, Αρμάος, Καράμπελας 11 (1), Μαράκης 13, Κόψιας, Σαρλής, Τσάβος 10.

ΠΕΡΑ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 63-64
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης-Ροδίτης
Τα δεκαλεπτα: 10-18, 30-28, 44-41, 63-64
ΠΕΡΑ (Γκαναβιάς): Μαντάκας, Βλάχος 2, Ζακυνθινός 12 (2), Τσολάκης 14 (2), Πεφάνης, κεφαλάς 3 (1), Μαντάς 5, Γονίδης 2, Βαρσαμούλης 6, Καβαλαράκης 13 (1), Γελάδας, Βαρδάλος 6 (1).
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου-Σίσκος): Καρακωνσταντάκης 4, Γκοντόπουλος, Μιχαήλ 13 (2), Γεωργίου 10 (2), Κοπακάκης 7 (1), Χάλιος 2, Κουλούρης, Γιανναλέτσος 4, Δημητριάδης 18, Σακελλαράκης 6.

Η Βαθμολογία (σε 15 αγώνες)

1. ΕΦΑΟΖ 25 (10-5) 15
2. Ερμής Σχηματαρίου 24 (9-6) 15
—————————————————
3. ΦΕΑ 23 (8-7) 14
4. ΑΟΚ Χανιά 23 (8-7) 15
5. Αργοναύτης 23 (8-7) 14
6. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 23 (8-7) 15
7. Ένωση Ιλίου 22 (8-6) 14*
8. XBA 22 (8-6) 14
9. Πέρα 20 (6-8) 14*
—————————————————
10. Μίλωνας 20 (6-8) 14
—————————————————
11.Τα Φανάρια 19 (6-7) 13*
12. ΒΑΟΛ 19 (5-9) 14 *
13. Άρης Θήβας 19 (4-11) 15

**Έχουν ένα αγώνα περισσότερο

Επόμενη αγωνιστική (17η, 23/2):
ΑΠΑΣ-Άρης Θήβας
Ενωση Ιλίου-Πέρα
Ερμής Σχηματαρίου-ΦΕΑ
Αργοναυτης Ραφίνας-ΒΑΟΛ
ΕΦΑΟΖ-ΧΒΑ
Μίλων-ΑΟΚΧ

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Αυτό το μπάσκετ θέλουμε να βλέπουμε;

Η ΑΕΚ πήρε το Κύπελλο, έχει κάθε λόγο να το πανηγυρίζει και κανείς δεν μπορεί να υποτιμήσε…