Κεντρική Γ' Εθνική Γ΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του 2ου Νότιου Ομίλου

Γ΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του 2ου Νότιου Ομίλου

Μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Μίλωνας, καθώς επικράτησε των Φαναριών με 68-66 στη Νάξο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είναι αναγεννημένη τον τελευταίο καιρό και πανηγύρισαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους με τον Νίκο Καραγιάννη στον πάγκο της.

Η Ένωση Ιλίου δεν βρίσκεται σε καλό διάστημα τον τελευταίο καιρό και δεν μπόρεσε να σηκώσει κεφάλι ούτε κόντρα στον ΑΟΚΧ. Η Ένωση δεν τα κατάφερε κόντρα στα Χανιά (55-65) και πλέον μετράει τρεις συνεχόμενες ήττες, ενώ αντίθετα η κρητική ομάδα συνεχίζει την αντεπίθεση της. Στην κορυφή του 2ου Νότιου συνεχίζει ο ΕΦΑΟΖ, που επικράτησε στο ντέρμπι με τη ΦΕΑ με 90-85.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Ερμής Σχηματαρίου. Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου σ΄ένα συναρπαστικό παιχνίδι με τον Άρη Θήβας κέρδισε με 81-78. Συναρπαστικό ήταν και το παιχνίδι μεταξύ του Αργοναύτη Τριγλίας Ραφήνας με το Πέρα, καθώς χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να βγει νικητής. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν, καθώς επικράτησαν στο τέλος με 77-73.

Ντέρμπι έγινε και στον Άγιο Δημήτριο, όπου ο Κρόνος πήρε δύσκολα τη νίκη με 74-72 κόντρα στον ΒΑΟΛ.

Τα αποτελέσματα:

Τα Φανάρια-Μίλων 66-68
Ένωση Ιλίου-ΑΟΚ Χανιά 55-65
Ερμής Σχηματαρίου-Άρης Θήβας 81-78
Αγροναύτης-Πέρα 77-73 β. παρ. (56-56 κ.α., 66-66 α. παρ.)
ΕΦΑΟ Ζωγράφου-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 90-85
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Βούρειος ΑΟΛ Χίου 74-72

Τα φύλλα αγώνα:

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΒΑΟΛ 74-72
Διαιτητές: Μαρουδιάς-Τσακιράκη
Τα δεκαλεπτα: 17-19, 34-41, 54-52, 74-72
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Δεγαΐτας – Κοψιάς): Αλβέρτης, Τσάκας, Νάτσος 9(1), Ξιούρας 12(4), Αλεξανδρόπουλος 3, Πουρνάρας, Καράμπελας 21(5), Μαράκης 8, Κοψιάς 6, Σαρλής 2, Τσαβός 13.
ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας – Σαμιώτης): Σιμιτσάκης 2, Ανδρουλάκης 8(2), Σουλίκας 23(2), Φουντουλάκος, Παπαδόπουλος 8, Κουτσαντωνάκης, Τσουρής 13, Μαρούλης 6, Τροβάς, Κωνσταντινάκος 12(2).

ΑΠΑΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ-ΜΙΛΩΝ 66-68
Τα δεκαλεπτα: 22-22, 32-29, 49-50, 66-68
Διαιτητές: Κοτσίμπος-Κουτσοδήμος
ΑΠΑΣ (Αλμπάνης): Χονδρόπουλος 12 (3), Μάκαρης 12, Προδρόμου 12, Χάρος 5 (1), Κοντσές 7 (1), Ζαφυρούδης 17 (1).
Μίλων (Καραγιάννης): Σουλινάρης 10, Μπελίτσης 6, Καραγιαννίδης 5 (1), Παπαδάκης 15 (3), Ζουκας 18 (3), Ανδριόπουλος 2, Ψυλέας 10 (1), Μοσορας 2.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 81-78
Διαιτητές:Ραχιώτης-Ζιώγας
Τα δεκαλεπτα: 33-13, 50-37, 67-57, 81-78
Ερμης Σχηματαριου (Οικονόμου-Σίσκος): Καρακωνσταντάκης 5 (1), Γκοντόπουλος 10 (2), Μιχαήλ 12 (2), Γεωργίου 20 (6), Κοπακάκης 2, Χάλιος 1, Κουλούρης, Δημητριάδης 31 (2).
Άρης Θήβας (Ματσαγγούρας-Φραγκούλης): Κόλλιας, Πανταζής 12 (2), Γκρινιάρης 12 (2), Παγώνης, Παρδακάς 14 (1), Χαρατσής, Γιώτης, Γκιζογιάννης 21 (1), Ντέντα 5, Τριανταφύλλου, Ανέστης 14 (2).

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ -ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ 55-65
Τα δεκάλεπτα: 8-14, 19-31, 33-45, 55-65
Διαιτητές: Ρίζος-Σοφιανόπουλος
Ένωση Ιλίου (Πανούλιας-Βελτσίστας): Ραγιάς, Μπέλλας Γ. 6 (1), Φουντάς 11 (2), Ραλλάκης 13 (1), Μπολατόγλου 7, Μπελλάς Οδ. 8 (1), Μανταλβάνος 8, Τσιουμπρής 2, Κατσαρός, Δαρμής.
ΑΟΚΧ (Παπανικολάου): Ιωακειμίδης 23 (1), Σκαμνάκης 14 (1),Κατράνας 12 (3), Ζανιδάκης 6, Κιγμέτογλου 6 ,Κελεσίδης 4, Αλεξίου, Μηντζαρίδης, Αδοντάκης, Σειραδάκης, Κουρουμούσης.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΡΑΦΗΝΑΣ-ΠΕΡΑ 77-73
Τα δεκάλεπτα: 15-17, 27-37, 40-48, 56-56, 66-66, 77-73
Διαιτητές: Φραγκούλη-Καρακωνσταντόπουλος
Αργοναύτης Ραφήνας (Γιαννακόπουλος, Αβραμίδης): Καλογερόπουλος 10 (2), Παπακώστας, Λίτσο 18 (2), Παπαδημητρίου 9, Τύρλας 4, Παπουτσής 16 (1) Πέζος 5 (1) Μητσάκης 2, Σβάρνας 3, Κορομηλιάς, Σταμέλος 10 (1)
Πέρα (Γκαναβιας, Χαλκιαδάκης): Βαρδάλος 4 (1), Μάντακας, Βλάχος 10 (1) Τσολάκης 24 (2), Κεφαλάς 12 (2), Μαντάς 6, Γονίδης 4, Βαρσαμουλης 6, Καβαλαράκης 7.

ΕΦΑΟΖ-ΦΕΑ 90-85
Τα δεκλαπετα: 20-17, 38-40, 65-61, 90-85
Διαιτητές: Ορφανός Ιορδ.-Σιδερης
ΕΦΑΟΖ (Μανος-Ζωηρου): Μαυροειδάκος, Μπαλαμωτής 5 (1), Δήμου 11 (1), Ζαρμακούπης 23 (4), Δρίβας 4 (1), Ραλλάτος, Αμβραζής 19 (3), Κανελλόπουλος 13 (1), Πιτούλης 6, Κριζέας 2, Μπένος 7, Σταύρου-Λειβαδίτης.
ΦΕΑ (Καρατζάς-Καρακατσάνης): Καστανιώτης 2, Μπάρδας 10 (3), Τσακίρης 4, Πανταζής, Στεργιάκης 20 (1), Καραλευθέρης 21 (2), Τρικαλιώτης 2, Λίτσος 17 (2), Αναούνης, Πανουσόπουλος 5, Μοίρας, Δρακάκης 4.

Η βαθμολογία:
1. ΕΦΑΟΖ 24 (10-4) 14
2. Ερμής Σχηματαρίου 22 (8-6) 14
3. Αργοναύτης 22 (8-6) 14
4. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 22 (8-6) 14
5. XBA 21 (7-6) 13
6. ΦΕΑ 21 (7-7) 14
7. ΑΟΚ Χανιά 21 (7-7) 14
8. Ένωση Ιλίου 20 (7-6) 13*
9. Μίλωνας 20 (6-8) 14
10. Πέρα 19 (6-7) 13*
11. Άρης Θήβας 18 (4-10) 14
12. Τα Φανάρια 18 (6-6) 12*
13. ΒΑΟΛ 17 (4-9) 13 *

Επόμενη αγωνιστική (16, 9/2):
ΑΟΚΧ-ΑΠΑΣ
Άρης Θήβας-Ένωση Ιλίου
Πέρα-Ερμής Σχηματαρίου
ΦΕΑ-Αργοναύτης
ΒΑΟΛ-ΕΦΑΟΖ
ΧΒΑ-Κρόνος Αγίου Δημητρίου

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Ανακοίνωση ανόδου από τον Λεύκιππο με εξαιρετικό ύφος και… ήθος!

Ο Λεύκιππος Ξάνθης “εξαργύρωσε” την φοβερή πορεία που έκανε κατά την σεζόν 201…